Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler

30 Ocak 2013 Çarşamba

Türkiye Araştırmaları Merkezi

OSMANLI ÇALIŞMALARI: DİL VE KAYNAKLAR

OSMANLICA İHTİSAS SEMİNERLERİ

- Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler -

 

(afişin büyük halini görmek için üzerine tıklayınız)

Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler ihtisas seminerlerine davetlisiniz…

Osmanlı Çalışmaları: Dil ve Kaynaklar ana başlığı altında Osmanlıca Seminerlerinden sonra ikinci kademe olan Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Numismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Arşiv, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi alanlarda oluşturulmaktadır.

Taş, metal, mermer, seramik ve tahta gibi sert maddeler üzerine yazılan yazıları inceleyen bilim dalı olan Epigrafi’nin tarih, edebiyat, sanat tarihiyle de çok yakın ilişkisi vardır. Öte yandan, bina kitabeleri bakımından çok zengin olan Osmanlı coğrafyasının Epigrafisi üzerine Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmaların başlangıç aşamasında olduğu gözlemlenmektedir. Dört hafta olarak planlanan Osmanlı Epigrafisi başlıklı programda Osmanlı döneminde bina edilen yapılardaki kitabeler ele alınacaktır. Kitabelerin okunması, kelime dağarcığı; fiziksel özellikleri; tarihlendirmesi; metin, bina, kitabe arasındaki iletişim; hat ve metin arası iletişim gibi konulara odaklanılması amaçlanmaktadır.

Hatice Aynur* nezaretinde 7, 14, 21 ve 28 Mart 2016 Pazartesi günleri 17.30-19.30 saatleri arasında düzenlenecek olan Osmanlı Epigrafisi: Kitabelerihtisas semineri, ilgili olan herkesin katılımına açıktır.

Bu çerçevede Osmanlıca Epigrafisi: Kitabeler seminerine katılmak isteyenler 

4 Mart 2016 Cuma gününe kadar online olarak başvurularını yapabilirler.

 Başvuru süresi dolmuştur...

Seminer ile ilgili salon, gün, saat vb. detaylar 5 Mart 2016 Cumartesi günü e-mail ile ayrıca bildirilecektir.

*Prof. Dr., İstanbul Şehir Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü.  http://www.sehir.edu.tr/Pages/Akademik/AkademikKadro.aspx?akademid=49

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızla ilgili gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.