Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler

Türkiye Araştırmaları Merkezi

OSMANLI ÇALIŞMALARI: DİL VE KAYNAKLAR

OSMANLICA İHTİSAS SEMİNERLERİ

- Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler -

(afişin büyük halini görmek için üzerine tıklayınız)

Osmanlı Çalışmaları: Dil ve Kaynaklar ana başlığı altında Osmanlıca Seminerlerinden sonra ikinci kademe olarak tasarlanan Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Nümismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi alanlarda oluşturulmaktadır.

Hatice Aynur* nezaretinde 2 Mart 2014 tarihinden itibaren dört hafta Pazartesi günleri 17.00-19.00 saatleri arasında düzenlenecek olan Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler ihtisas semineri, ilgili olan herkesin katılımına açıktır.

Taş, metal, mermer, seramik ve tahta gibi sert maddeler üzerine yazılan yazıları inceleyen bilim dalı olan Epigrafi’nin tarih, edebiyat, sanat tarihiyle de çok yakın ilişkisi vardır. Öte yandan, bina kitabeleri bakımından çok zengin olan Osmanlı coğrafyasının Epigrafisi üzerine Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmaların başlangıç aşamasında olduğu gözlemlenmektedir. Dört hafta olarak planlanan Osmanlı Epigrafisi başlıklı programda Osmanlı döneminde bina edilen yapılardaki kitabeler ele alınacaktır. Kitabelerin okunması, kelime dağarcığı; fiziksel özellikleri; tarihlendirmesi; metin, bina, kitabe arasındaki iletişim; hat ve metin arası iletişim gibi konulara odaklanılması amaçlanmaktadır.

Bu çerçevede Osmanlıca Epigrafisi: Kitabeler seminerine katılmak isteyenler 

27 Şubat 2015 Cuma gününe kadar online olarak başvurularını yapabilirler.

 

Başvuru için TIKLAYINIZ... (Online Başvuru süresi dolmuştur...)

 

Seminer ile ilgili salon, gün, saat vb. detaylar 28 Şubat 2015 Cumartesi günü e-mail ile ayrıca bildirilecektir.

 

 * Prof. Dr., İstanbul Şehir Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü. http://www.sehir.edu.tr/Pages/Akademik/AkademikKadro.aspx?akademid=49

© 2011 Bilim Sanat Vakfı Her Hakkı Saklıdır. Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi