SAM ATÖLYELER

Aruz Ölçüsü (Teori ve Pratik) Atölyesi

Aruz Ölçüsü (Teori ve Pratik) Atölyesi

Kadir Turgut

Kadir Turgut’un koordinatörlüğünde 21 Ekim 2017 tarihinde başlayıp 10 Hafta boyunca Cumartesi günleri 16.00-18.00 saatleri arasında devam edecek programı bitiren kişilerin, okuduğu ya da dinlediği manzum eserin veznini tespit edebilir, bir şiiri düzgün ve ahenkli şekilde okuyabilir hale gelmesi hedeflenmektedir.

21.10.2017 16:00

Belgelerle Osmanlı'da Sinema

Belgelerle Osmanlı'da Sinema

F. Samime İnceoğlu, Ayşe Yılmaz

Bu atölye çalışması arşivin tozlu raflarında; bazen bir gazete ve derginin sayfalarında gizli kalmış erken dönem Türk sinemasına dair bilgi ve belgeleri gün yüzüne çıkarmayı; onları tespit, tasnif ve tahlil ederek başta araştırmacılar olmak üzere sinemaseverlerin ilgi ve bilgisine sunmayı hedeflemektedir.

11.3.2016 00:00

SİNEMA ATÖLYESİ: FİLM BAHANE

SİNEMA ATÖLYESİ: FİLM BAHANE

Hasanali Yıldırım

Film Bahane, her ay bir filmi bahane ederek bizi, insanın anlam arayışını deneyimlemeye davet ediyor. 6 Şubat 2016’dan itibaren, Cumartesi günleri gerçekleştirilecek olan program için kayıt gerekmemektedir

KARAGÖZ SALONU
6.2.2016 00:00

Yazı İşliği

Yazı İşliği

Hasanali Yıldırım, Nermin Tenekeci

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi’nde Hasanali Yıldırım ve Nermin Tenekeci ile “Yazı İşliği” başlıyor. Yazı kavramının son derece engin anlam katmanlarından kendisine yalnızca kurgu metinleri seçen ve bu uğraşıyı varoluş nedeni sayanların bir araya gelme ortamı niteliğindeki bu seminer, yazma uğraşı sırasında karşılaşılan sorunları paylaşma ve ortaklaşa çözümler arama çabası olarak anlaşılabilir.

ARAŞTIRMA I SALONU
17.10.2015 00:00

Aruz Ölçüsü (Teori ve Pratik) Atölyesi

Kadir Turgut

Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen bu atölyede klasik edebiyatın bu manzum eserlerinin düzgün okunabilmesi/anlaşılabilmesi için kulağa hitap eden aruz vezni bilgisi/becerisi edinilmesi amaçlanmaktadır. On hafta sürecek atölyenin bitiminde okunan ya da dinlenen manzum eserin vezninin tespit edilebilir, bir şiirin düzgün ve ahenkli şekilde okunabilir olması hedeflenmektedir.

ARAŞTIRMA II SALONU
4.4.2015 00:00

Osmanlı Roman ve Hikâyesi Atölyesi

Fatih Altuğ

Osmanlı Roman ve Hikâyesi Atölyesi, 19. yüzyılda Osmanlı sınırları içerisinde üretilen Türkçe roman ve hikâyeleri bugünün bağlamında yeniden anlamlandırmak için gerekli olan entelektüel pratikler ve zanaat becerileri üzerine birlikte düşünmeyi amaçlamaktadır. Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından Fatih Altuğ’un* koordinatörlüğünde yürütülecek atölyenin ilk aşamasında, Osmanlı roman ve hikâyesinin klasikleşmiş ya da nispeten bilinen örneklerinin nasıl değerlendirildiğine ve bu değerlendirmelerin ötesinde metinlerin potansiyellerine nasıl yaklaşılabileceğine dair bir tartışma yapılacaktır.

1.3.2014 00:00

Senaryo Atölyesi 2013

Gökhan Yorgancıgil

Sinema ve televizyon için tasarlanan kurmaca filmlerin senaryolarının yazılması genel olarak iki süreçten oluşur: İlhama dayalı sanatsal süreç ve yapısal unsurların hesaplanmasına dayalı tasarımsal süreç. Çoğu zaman bu süreçler iç içedir. Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde Gökhan Yorgancıgil’in koordinatörlüğünde yürütülecek atölyede, bu süreçlerin en başından bitmiş bir senaryo metni elde edilmesine kadar geçen aşamalar kolektif çalışma şeklinde teorik ve pratik dersler olarak yürütülecektir.

5.1.2013 00:00

Sanat ve Tasavvuf Atölyesi

İhsan Kabil, Rabia Brodbeck

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi üç hafta sürecek yeni bir atölye başlatıyor. İhsan Kabil ve Rabia Brodbeck’in koordinatörlüğünde sürdürülecek atölyede, sanatın tasavvufla ilişkisinin incelenmesi hedefleniyor.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
13.12.2012 00:00

Hayal Perdesi Sinema Topluluğu Atölye Çalışması 2012-2013 (Yapım)

Murat Pay

Atölyenin amacı filmleri ve film yapımını teorik ve pratik düzlemde anlamaya çalışmaktır. Teorik çalışmaların ağırlıkta olacağı atölye programında yazın pratik çalışmalara (kısa film yapımı) yer verilecektir. Programda yer alan filmler her hafta belirlenen saatte seyredilir. Katılımcılar tarafından önceden okunması gereken metinler film gösteriminin ardından mütalaa edilir. Daha sonra seyredilen filmin münazara yoluyla değerlendirmesi, her hafta değişik teorik meseleler eşliğinde yapılır. Ayrıca bazı haftalar film yapımıyla ilgili özel seminerler gerçekleştirilir.

ARAŞTIRMA II SALONU
17.11.2012 00:00

Müzik Odası Atölyesi 2012-2013

Yalçın Çetinkaya

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde, Yrd. Doç. Dr. Yalçın Çetinkaya denetiminde düzenli müzik eğitimi vermek amacıyla Müzik Odası atölye çalışmaları başlatılacaktır.

10.10.2012 00:00

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızla ilgili gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.