TAM READING GROUPS

Tartışmayı Tartmak: Mehmet Akif Biyografileri

Zeki Dursun

1 Haziran 2024 Cumartesi

Türk edebiyatının Cumhuriyet dönemi, gerek bireysel gerekse toplumsal olarak hem hesaplaşma hem de hesap verme dönemidir. II. Meşrutiyet döneminden itibaren farklı ideolojilere mensup şair ve yazarlara sahip olan Türk edebiyatı içinde tartışmalı pek çok konu olmuştur. Bu tartışmalı konulardan biri de Mehmet Akif’tir.

Mehmet Akif, Osmanlı bakiyesi bir şair ve yazar olarak ulus-devlet paradigmasıyla yetişen farklı ideolojilere sahip şair ve yazarlar tarafından yorumlanmıştır.

1964-2012 tarihleri arasında yazılan Mehmet Akif biyografilerini anlamak aynı zamanda Türk düşüncesinin de neredeyse elli yıllık değişimine şahit olmaktır. Bu bağlamda biyografinin imkânları dâhilinde kendi/öznel Mehmet Akif’lerini anlatan/yazan kimi şair, kimi yazar, kimi de akademisyen kimliklerin okumaları farklı farklı pek çok pencere sunmaktadır.

On oturum olarak planlanan bu okuma grubunda aşağıdaki eserler çeşitli temalar etrafında değerlendirilecektir.

  • Kerim Sadi, Bir İslam Reformatörü/Mehmet Akif
  • Sezai Karakoç, Mehmet Akif
  • Nurettin Topçu, Mehmet Akif
  • Ahmet Kabaklı, Mehmet Akif
  • Zeki Sarıhan, Mehmet Akif
  • Metin Önal Mengüşoğlu, Müstesnâ Şair/Mehmed Akif
  • Kazım Yetiş, Bir Mustarip/Mehmet Akif Ersoy

 

Cumartesi günleri 11.00-13.00 saatleri arasında Bilim ve Sanat Vakfı’nda yüz yüze yürütülecek okuma grubuna katılmak isteyenlerin 30 Mayıs 2024 Perşembe tarihine kadar aşağıdaki bağlantıya tıklayarak başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları e-posta aracılığıyla başvuru sahiplerine iletilecektir. İlk oturum 1 Haziran 2024 Cumartesi tarihinde gerçekleştirilecektir.

 

Başvuru yapmak için TIKLAYINIZ.

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.