Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler

9 Mart 2018 Cuma

Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler ihtisas seminerlerine davetlisiniz…

Osmanlı Çalışmaları: Dil ve Kaynaklar ana başlığı altında Osmanlıca Seminerlerinden sonra ikinci kademe olarak tasarlanan Osmanlıca İhtisas Seminerleri, sene içerisinde paket programlar halinde ve bir birini takip edecek şekilde Yazma Eserler, Numismatik, Tenkitli Metin Neşri, Osmanlı Arşivleri, Diplomatika, Arşiv, Osmanlı Epigrafisi: Kitabeler-Mezar Taşları, Hüsn-i Hat, Metin Tahlili gibi alanlarda oluşturulmaktadır.

Taş, metal, mermer, seramik ve tahta gibi sert maddeler üzerine yazılan yazıları inceleyen bilim dalı olan Epigrafi’nin tarih, edebiyat, sanat tarihiyle de çok yakın ilişkisi vardır. Öte yandan, bina kitabeleri bakımından çok zengin olan Osmanlı coğrafyasının Epigrafisi üzerine Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmaların başlangıç aşamasında olduğu gözlemlenmektedir. Dört hafta olarak planlanan Osmanlı Epigrafisi başlıklı programda Osmanlı döneminde bina edilen yapılardaki kitabeler ele alınacaktır. Kitabelerin okunması, kelime dağarcığı; fiziksel özellikleri; tarihlendirmesi; metin, bina, kitabe arasındaki iletişim; hat ve metin arası iletişim gibi konulara odaklanılması amaçlanmaktadır.

Hatice Aynur* nezaretinde 9, 16, 23 ve 30 Mart 2018 Cuma günleri 17.30-19.30 saatleri arasında düzenlenecek olan  ihtisas semineri, ilgili olan herkesin katılımına açıktır.

Katılımcılardan beklenilenler:

  • Temel Osmanlıca bilgisi
  • Toplantılara düzenli katılım

Bu çerçevede Osmanlıca Epigrafisi: Kitabeler seminerine katılmak isteyenler 24 Şubat-5 Mart 2018 tarihleri arasında başvurularını yapabilirler.

Başvuru süresi dolmuştur...

NOT: Seminer ile ilgili salon, gün, saat vb. detaylar 6 Mart 2018 Salı günü e-mail ile ayrıca bildirilecektir.

 

 * Prof. Dr., İstanbul Şehir Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü.  http://www.sehir.edu.tr/Pages/Akademik/AkademikKadro.aspx?akademid=49

 

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.