Osmanlı İktisat Tarihi Kaynakları

14 Ekim 2011 Cuma

BSV-TÜRKİYE ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

OKUMA GRUBUNA DAVET

Osmanlı İktisat Tarihi Kaynakları Okuma Grubuna Davetlisiniz….

Özgün bir tarih araştırmasının gerekli şartlarından biri arşiv belgeleri başta olmak üzere ilk el kaynakların kullanılmasıdır. Ne var ki, bu tür çalışmalara yeni başlayan bir araştırmacının ilk el kaynakların nasıl kullanılacağını öğrenmesi kolay değildir. Dolayısıyla bu okuma grubu, genel olarak Osmanlı tarihi özel olarak da iktisat tarihi kaynaklarını genç araştırmacılara tanıtmak amacını taşımaktadır.

Yrd. Doç. Dr. Baki Çakıryönetiminde; iktisat tarihi çalışmalarında kullanılan arşiv belgeleri, defterler ve dosyaların diplomatik ve paleografik özellikleri, nasıl anlaşılması gerektiği, bürokratik yapı içinde hangi süreçlerden geçerek üretildiği, araştırmacılara hangi tür bilgileri sundukları, elde edilen bilgilerin nasıl organize edilmesi gerektiği, bu kayıtlarda yer alan bilgi ve rakamların güvenilirliği gibi meseleler etrafında okumalar yapacağız. Böyle bir çalışmaya katılmak isteyen ve bize katkı sağlayabilecek herkesi bekliyoruz.

15 günlük periyotlarla toplanacak olan bu okuma grubuna katılmak isteyenlerden beklenilen özellikler ise şunlardır:

1-     İleri düzeyde Osmanlıca bilgisi

2-     Toplantılara düzenli katılım

3-     Toplantı sırasında ve sonrasında aktif çalışma

Bu çerçevede okuma grubumuza katılmayı düşünen kişiler 30 Ekim 2011 tarihine kadar aşağıdaki linkten başvurularını yapabilirler.

Başvuru için tıklayınız…

Grubun toplantı tarihi, başvurusu kabul edilenlere e-mail ile ayrıca bildirilecektir. 

 

Saygılarımızla,

BSV Türkiye Araştırmaları Merkezi

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.