KAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

“DEAŞ Sonrası” Dönemde Ortadoğu’da Yükselen Tehditler

“DEAŞ Sonrası” Dönemde Ortadoğu’da Yükselen Tehditler

Zahide Tuba Kor

Küresel Araştırmalar Merkezi yeni yılın ilk programını “Ortadoğu Konuşmaları” çerçevesinde gerçekleştirecek. Programımızın konuğu Zahide Tuba Kor olacak. 2017'de Suriye ve Irak'ta DEAŞ'ın kendisi değil ama devletimsi yapısı çökertilirken bu mücadele uğruna bastırılmış ve ertelenmiş birçok kriz su yüzüne çıkmış bulunuyor. Bu itibarla konuşmada, Suud-İran geriliminin tırmanmasından bunun Lübnan ve Yemen'de tetiklediği yeni krizlere, Katar Krizi'nden Trump Deklarasyonu'yla Filistin meselesinde yaşanan gelişmelere, Irak ve Suriye'de DEAŞ'la mücadele sonrası krizlerin/çatışmaların alacağı yeni şekle kadar geniş bir yelpazede Ortadoğu'daki mevcut ve muhtemel tehditler ele alınacaktır. Toplantı, 6 Ocak Cumartesi günü saat 16:00’de Zeyrek Salonu’nda başlayacak.

ZEYREK SALONU
6.01.2018 16:00

Körfez Krizi ve Katar’ın Güvenlik Yaklaşımı

Körfez Krizi ve Katar’ın Güvenlik Yaklaşımı

Betül Doğan Akkaş

Körfez Çalışmaları alanında doktora çalışmasını sürdüren Betül Doğan Akkaş, geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Katar Krizi’ni Körfez siyaseti ve güvenlik stratejileri etrafında tartışacağı bir sunum gerçekleştirecek.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
4.11.2017 17:00

IKBY Referandumu ve Bölgesel Etkileri

IKBY Referandumu ve Bölgesel Etkileri

Galip Dalay

Galip Dalay, IKBY’de gerçekleştirilen referandumu, tetiklediği gelişmeleri ve bölgede derinleşen krizleri etraflıca tartışacağı bir sunum yapacak.

ZEYREK SALONU
28.10.2017 17:30

The Experience of Morsi Administrtation in Egypt: Lesson and Implications

Ahmed Al-Nashar

Küresel Araştırmalar Merkezi Ortadoğu Konuşmaları toplantı dizisinin Mayıs toplantısında Ahmed Al-Nashar’ı misafir edecek. Nashar, Mursi dönemi Mısır siyasetine dair tecrübe ve değerlendirmelerini paylaşacağı “The Experience of Morsi Administrtation in Egypt: Lesson and Implications” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. Toplantı, 21 Mayıs Cumartesi günü saat 17:00’de Şakir Salonu’nda başlayacak.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
21.05.2016 17:00

Enerjide Değişen Dinamikler ve Türkiye'ye Etkileri

Mert Bilgin

Küresel Araştırmalar Merkezi “Ortadoğu Konuşmaları” toplantı serisinin Mart ayı toplantısında İstanbul Medipol Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Mert Bilgin “Enerjide Değişen Dinamikler ve Türkiye” başlıklı bir sunum yapacak. Toplantı 19 Mart Cumartesi günü saat 14:00’te Şakir Kocabaş Salonu’nda yer alacak.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
19.03.2016 14:00

Körfez Ülkelerinin Ortadoğu Politikaları

Ömer Faruk Korkmaz

KAM “Ortadoğu Konuşmaları” konuşma serisinin Ekim ayındaki toplantısında SEDAV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Korkmaz’ı misafir edecek. Korkmaz, Körfez ülkelerinin Ortadoğu politikalarına dair bir sunum yapacak. Toplantı 24 Ekim Cumartesi günü saat 13:00’te Zeyrek Salonu’nda başlayacak.

ZEYREK SALONU
24.10.2015 13:00

Whither Egypt? The Dynamics and the Possible Directions of the Crisis

Abdulla Erfan

Küresel Araştırmalar Merkezi, Ortadoğu Konuşmaları toplantı dizisinin yirmi beşincisinde Abdullah Erfan, “Whither Egypt? The Dynamics and the Possible Directions of the Crisis” başlıklı bir sunum yapacak. Toplantı, 15 Ağustos Cumartesi günü saat 17:00’de Araştırma II Salonu’nda başlayacak.

ARAŞTIRMA II SALONU
15.08.2015 17:00

Tarihsel Arka Planıyla Yemen Krizi

Tarihsel Arka Planıyla Yemen Krizi

Zekeriya Kurşun

KAM “Ortadoğu Konuşmaları” serisinin yirmi dördüncüsünde Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Zekeriya Kurşun’u misafir edeceğiz. Kurşun, “Tarihsel Arka Planıyla Yemen Krizi” başlıklı bir sunum yapacak. Toplantı, 6 Haziran Cumartesi günü saat 17:00’de Araştırma II salonunda başlayacak.

ARAŞTIRMA II SALONU
6.06.2015 17:00

Nükleer Müzakereler ve İran’ın Ortadoğu Politikası

Nükleer Müzakereler ve İran’ın Ortadoğu Politikası

Hakkı Uygur

Küresel Araştırmalar Merkezi “Ortadoğu Konuşmaları” toplantı dizisinin yirmi üçüncüsünde Dr. Hakkı Uygur’u misafir ediyor. Uygur, İran’ın nükleer programı ve Batı’yla ilişkileri çerçevesinde Ortadoğu politikasına dair bir sunum yapacak. Toplantı, 18 Nisan Cumartesi günü saat 17:00’de Zeyrek Salonu’nda başlayacak.

ZEYREK SALONU
18.04.2015 17:00

Seçimler Bağlamında Tunus Demokrasisinin Bugünü ve Yarını

Ramazan Yıldırım

Küresel Araştırmalar Merkezi “Ortadoğu Konuşmaları” toplantı dizisinin yirmi ikincisinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Ramazan Yıldırım’ı misafir ediyor. Yıldırım, Tunus seçimleri üzerine izlenimlerini ve Tunus’ta siyasetin geleceğine dair düşüncelerini paylaşacak. Toplantı, 17 Ocak Cumartesi günü saat 15:00’te Zeyrek Salonu’nda başlayacak.

ZEYREK SALONU
17.01.2015 14:00

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.