SAM ATÖLYELER

Kuramlara Osmanlı Edebiyatından Bakmak Atölyesi

Berat Açıl

29 Eylül 2011 Perşembe Salon: ARAŞTIRMA I SALONU

SANAT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

“KURAMLARA OSMANLI EDEBİYATINDAN BAKMAK” ATÖLYESİ

Bu atölye çalışması, Osmanlı edebiyatı üzerine çalışan veya çalışmaya aday araştırmacıları, düzenli olarak bir araya getirmeyi ve bu dönem edebî ürünleriyle edebiyat kuramları arasındaki karşılıklı ilişki olanaklarını araştırmayı amaçlamaktadır.

Osmanlı edebiyatına dair yapılacak derinlikli ve nitelikli okumaların önemi kuşkusuz çok büyüktür. Bu amaçla düzenlenecek olan atölye, 20. yüzyılın edebiyat kuramlarının Osmanlı edebiyatı ürünlerini okumada ne gibi bir fayda sağlayacağı ve bunun imkânı üzerinde duracaktır.  Atölye kapsamında;

Dilbilim, Rus Biçimcileri, Yapısalcılık, Post-Yapısalcılık, (Yapısal) Psikanaliz, Göstergebilim, Anlatıbilim, Fenomenoloji, Hermeneutik gibi konu başlıkları derinlemesine incelenmeye ve bu konu başlıklarıyla Osmanlı edebiyatı metinleri arasında ilişki kurulmaya çalışılacaktır.

Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl’ın başkanlığında yürütülecek olan atölyenin, 15 günde bir yapılması planlanmaktadır. Atölye katılımcılarından her hafta konuyla ilgili bir kitabın okunması beklenmektedir. Atölye sonunda katılımcıların en az bir makale yazma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca atölye programının sonunda bir sempozyum düzenlenmesi de düşünülmektedir.

5 Kasım 2011 tarihinde başlaması planlanan atölyeye ön kayıt yaptırmak isteyenler 17 Ekim 2011 tarihine kadar aşağıdaki linkten başvurularını yapabilirler. İyi derecede Osmanlıca ve İngilizce bilgisi tercih sebebidir.

Başvuru için tıklayınız. 

http://www.divandergisi.com/okuma2.aspx?formname=samosmanedebiyat

(Başvurular bitmiştir.)

Toplantılara devam zorunluluğu bulunan atölye için ön kaydı kabul edilen adaylara mülakat tarihi için ayrıca mail gönderilecektir. 

İLGİLİ ATÖLYELER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.