SAM ATÖLYELER

Temel Sanat Eğitimine Giriş: Işık, Figür, Mekân İlişkisi

Necmettin Asma

5 Nisan 2019 Cuma Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

İllüstrasyon ve çizim, fikir ve el becerisinin birlikte icra edildiği kadim bir sanattır. Materyaller gelişirken çizim yaklaşımı ve teknikleri de aynı hızda gelişiyor. Sanatçının geliştirdiği kendine has teknikleri, ortaya çıkardığı ürünü özgünleştiren önemli temel faktörlerden sadece bir tanesi… Bu atölyede, kendine has çizim yaklaşımının geliştirilmesine yardımcı olacak birtakım ipuçları bulacaksınız. “Çizim yaparken karşılaşılan sorunlar nelerdir?” “Bir çizimi etkileyici yapan beceriler” “Çizim yeteneği sonradan kazanılabilir mi?” gibi sorulara cevaplar arayacağız. Temel beceriler, tonlar ve daha birçok konuda tecrübeli ressamların kullandığı tekniklere de yer vereceğiz.

 

Temel sanat eğitimine dair mütevazı bir başlangıç olması planlanan atölyede ele alınacak başlıklar şu şekildedir: 

Çizgi, Yüzey, Doku, Işık, Renk, Tonlar, Tarama, Hacim

Atölye katılımcıları ile ayrıca, hatların (kenarların) algılanması, mekân (uzay) algısı, figür, obje ve mekân arasındaki ilişkiler algısı, optik yanılma, görmeyi güçlendiren teknikler gibi başlıklar altında küçük pratik denemeler de yapılacaktır.

 

5, 12 ve 19 Nisan 2019 tarihlerinde üç oturum şeklinde yapılması planlanan atölyeye katılmak için 30 Mart 2019 tarihine kadar web sitesinde yer alan formu doldurarak başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 

Not: Atölye saati 17.00’dir.

 

BAŞVURU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.