SAM ATÖLYELER

Film Bahane

Hasanali Yıldırım

24 Eylül 2022 Cumartesi Salon: KARAGÖZ SALONU

Sanatın hayata aynalık etme devri bitti. Artık hayat, sanatın aynası.

Bir tek güzellerin ve kendini öyle sananların aynaya bakabildiği zamanımızda, bir filmin anlam dünyasına ayna tutmak, aslında kendimize bir de böyle bakmayı denemek değil mi?

Destan, mesnevi ve roman... İnsanı anlamanın ve becerilebildiğince anlatmanın, böylelikle dönüştürmeye davetin, dönemin ruhuna göre evrilmiş yordamları. Günümüz insanı meramını en çok sinema üzerinden anlatmayı tercih ediyor. Meramını, yani kendini; anlatmayı ve elbet anlamayı da.

Her film bir çığlık. Ne ki çoğu çığlık taklit. Zamanımızda her şeye sahtesi musallat. Ve her şeyin sahtesi makbul. Yazık ki.

Bir filmi de anlamak gerek. Görmek yetmez.

Herkes bakabilir ama pek azımız görür. Görenlerin arasında gösterebilenler daha da seyrek.

Seyretmek, kendini aynada görmek demek ise aynanın insanı ters gösterdiğini de hesaba katmak demek.

Bir filmi bahane ederek insanın anlam arayışını deneyimlemeye ne dersiniz? Aynaya bakmaya yani. Ayna hangisi ama? Sanat mı, yoksa hayat mı?

Atölyenin ilk oturumunda Asghar Farhadi'nin Kahraman (2021) filmi incelenecek olup katılımcıların oturuma gelmeden önce filmi izlemeleri gerekmektedir. 

24 Eylül 2022 Cumartesi günü saat 10.00’da ilk oturumunu gerçekleştirecek ve haftalık periyodla* devam edecek atölyeye katılmak için 21 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

 

BAŞVURU SÜRESİ DOLMUŞTUR.

 

* Atölyenin formatı bir film, bir ay boyunca her hafta tartışılacak şekilde planlanmıştır. 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.