SAM OKUMA GRUPLARI

Roman ve Hakikat Okuma Grubu

Mustafa Özel

22 Ekim 2016 Cumartesi

Gerçekçi, romantik, modernist gibi farklı tür ve biçimleriyle roman (veya daha geniş kapsamıyla kurgu); modern gerçeklikleri bilmeye ve anlamaya çalışmanın yollarından biridir. Bu okuma grubunun amacı, modernlikle ilintili (kapitalizm, sınıf, ulus, sömürgecilik, vb.) muhtelif temaları önemli edebi şahsiyetlerin kurgusal dilinden ‘okumaya’ çalışmaktır. Cervantes ve Shakespeare’den başlayarak günümüz çizgisine kadar uzanan geniş bir yelpazede Türk ve dünya edebiyatının başlıca eserleri, okuyucusunu bekliyor.

Mustafa Özel’in yöneteceği “Roman ve Hakikat” okuma grubunda romanın hem bir edebi tür hem de bir bilgi söylemi olarak niteliği kısaca tartışıldıktan sonra, modernlik/kapitalizm bağlamında birtakım temalar kararlaştırılıp o temalara dair muhtelif kitaplar belirlenecektir. Okuma grubunda tartışılacak başlıca konular ve romanlar:

·         Aristokrasinin düşüşü, aristokratik değerlerin çözülüşü (Cervantes, Don Kişot; Jane Austen, İkna; Nathaniel Hawthorne, Yedi Çatılı Ev; Yakup Kadri, Kiralık Konak…)

·         Kapitalizm ve kapitalist girişimcilik (Defoe, Robinson Crusoe; Goethe, Faust; Balzac,Cesar Biraeutto; Zola,Kadınların Cenneti; Melville, Moby Dick; Ahmed Midhat, Müşahedat; Halid Ziya,Ferdi ve Şürekası…)

·         Muhtemel temalar: Kumar (talih oyunları), intihar, sömürü, sömürgecilik, sanayileşme, makineleşme, kadın(lık), çocukluk, askerlik, tefecilik/finans/banka, bilim, devlet/iktidar, anarşi…

Katılımcılardan gelecek tema ve roman önerileri ile bir yıllık bir program yapılacaktır. Sınırlı sayıda seçilecek katılımcılardan yoğun okuma programına uyum ve düzenli katılım beklenmektedir. Ekim ayından itibaren başlayacak çalışmaya katılmak için en geç 23 Eylül 2016 Cuma  günü saat 18.00’e kadar  başvuru yapmak gerekmektedir. 

 BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR.

Not: Okumaların başlangıç tarihi vb. bilgiler katılımcılara kabul maili ile birlikte iletilecektir.

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.