SAM OKUMA GRUPLARI

Mantıku’t Tayr Okumaları

Özlem Güneş

11 Aralık 2019 Çarşamba

Doğu klasikleri arasında çok önemli bir yere sahip olan ve Feridüddin Attar tarafından kaleme alınan Mantı-ku’t Tayr (Gülşennâme), 14. yüzyılda Gülşehri tarafından serbest ve ilaveli bir tercüme diyebileceğimiz biçimde zenginleştirilerek yeni, telif ve özgün bir eser olarak Türkçeye kazandırılmıştır. Türkçenin güzelliğini göstermek amacıyla yazılan ve edebi yönü çok kuvvetli olan bu eser, insanın ömür denilen yolculuğunda dünyaya güzel bir ad bırakıp gitmek adına sahip olması gereken değerleri kuşları kullanarak hikâyeleştirmesi yönüyle bir ahlak kitabı vazifesi görmektedir. Eser bir yolculuk hikâyesidir. Her biri farklı insan tiplerini temsil eden kuşların Hüthüt önderliğinde Simurg’a, yani Hakk’a ulaşmak için yedi zorlu vadiyi aşıp çoklukta bir olmalarının hikâyesi.

Özlem Güneş koordinatörlüğünde düzenlenen bu okuma grubunda, Gülşehri’nin Mantıku’t Tayr (Gülşennâme) mesnevisi bağlamında insanın hakikat arayışı ele alınacaktır.

Ayda iki kez toplanacak şekilde planlanan okuma grubunun ilk oturumu 11 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 17.00’de gerçekleştirecektir.

Katılmak isteyenlerin 8 Aralık 2019 Pazar günü saat 18.00’e kadar web sitesindeki formu doldurarak başvuru yapmaları gerekmektedir.

Okuma grubu divan şiirine ilgisi olan herkesin katılımına açıktır.

 BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.