SAM OKUMA GRUPLARI

Klasik Edebiyat Okumaları VIII: Sevda Hikâyeleri

Kadir Turgut

14 Şubat 2022 Pazartesi

Bu okuma dizisinde Arap edebiyatıyla başlayıp Fars edebiyatıyla gelişen, Türk edebiyatıyla devam eden edebi gelenek ve birikimde ortaya konan eserler ile edebi türler ele alınmaya devam edecektir. Belli bir konu ve edebi tür çerçevesi çizilerek okuma ve inceleme yapılan okuma programında sâkî-nâmeler ile başlanıp, şehr-engîzlerle devam edilmiş ve ardından sevda hikâyeleri dizisinde Leylâ ile Mecnûn hikâyeleri, Yûsuf ile Züleyhâ hikâyeleri okunmuştur. Bu yıl da sevda hikâyelerine sembolik hikâyelerle devam edilecektir. Program kapsamında bu edebiyat geleneği içerisinde telif edilmiş olan sevda/aşk öykülerinden seçilen örnek metinler karşılaştırmalı olarak okunacak ve incelenecektir.

Programa katılacakların klasik edebiyatın temel konularına vakıf olmaları ve Arapça, Farsça veya Osmanlı Türkçesi bilmeleri tercih sebebidir.

Pazartesi günleri 21.00-23.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yürütülecek olan atölyeye katılmak isteyenlerin 25 Şubat 2022 Cuma, saat 23.00’a kadar aşağıda yer alan linke tıklayarak başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları 27 Şubat 2022 Pazar günü saat 22.00’a kadar e-posta aracılığıyla başvuru sahiplerine iletilecektir. İlk oturum 28 Şubat 2022 Pazartesi günü yapılacaktır.  

BAŞVURU SÜRESİ DOLMUŞTUR.  

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.