SAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Hafıza ve Mekân: Sâmiha Ayverdi’nin “İbrahim Efendi Konağı”

Hafıza ve Mekân: Sâmiha Ayverdi’nin “İbrahim Efendi Konağı”

Esra Almas

“Toplum, Mekân, Estetik” program serisi Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi’nde devam ediyor. Serinin bu ayki konuğu İstanbul Şehir Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Esra Almas* olacak. Almas ile Sâmiha Ayverdi’nin İbrahim Efendi Konağı adlı eserinde konak teması hakkında konuşacağız.

ŞAKİR KOCABAŞ SALONU
25.01.2020 13:00

Şairin Köşkü: Aşiyan

Şairin Köşkü: Aşiyan

Beşir Ayvazoğlu

“Toplum, Mekân, Estetik” başlıklı program serisi Mart ayında Beşir Ayvazoğlu ile devam ediyor. Osmanlı İstanbul’unda köşk ve konak hayatının modern Türk edebiyatındaki yansımalarına odaklanan serinin üçüncü oturumunda Tevfik Fikret ve Aşiyan Köşkü konu edinilecek.

ZEYREK SALONU
23.03.2019 14:00

Kiralık Konak: Kapitalizm Yükselirken Konakların Çöküşü

Kiralık Konak: Kapitalizm Yükselirken Konakların Çöküşü

Mustafa Özel

“Toplum, Mekân, Estetik” başlıklı program serisi Ocak ayında Mustafa Özel’le devam ediyor. Serinin ikinci oturumunda Yakup Kadri’nin Kiralık Konak romanı konu edinilerek eser, kapitalizmin yükselişi ile Osmanlı İstanbul’unun değişen çehresi ve bu çerçevede köşk ve konak hayatının yeri bağlamında değerlendirilecek.

ARAŞTIRMA II SALONU
19.01.2019 14:00

Osmanlı Toplumunda Kültürel Üretim Mekânları

Osmanlı Toplumunda Kültürel Üretim Mekânları

Berat Açıl

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde yeni bir program serisi başlıyor. “Toplum, Mekân, Estetik” başlıklı bu seride, Osmanlı İstanbul’unda köşk ve konak hayatına doğrudan yahut dolaylı bir şekilde odaklanan eserler ve yazarları üzerinden edebiyatta köşk ve konak hayatının nasıl değerlendirildiğini inceleyeceğiz.

ARAŞTIRMA II SALONU
22.12.2018 16:00

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.