SAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Osmanlı’da Fetvaların Şiirle Verilmesi Geleneği

Muhittin Eliaçık

22 Haziran 2013 Cumartesi 15:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Sohbet etkinliği kapsamında 22 Haziran 2013 Cumartesi günü Muhittin Eliaçık’ı misafir ediyor. Eliaçık ile “Osmanlı’da Fetvaların Şiirle Verilmesi Geleneği” üzerine konuşacağız.

Fetvâ; Arapça yiğit, genç, kavî anlamındaki fetâ kökünden gelen bir kelime olup, bir meselenin hükmünün şeyhülislâm veya müftü tarafından araştırılarak ortaya konulmasını ifade etmektedir. Güçlü cevap demek olan fetvâ ile müşkil meseleler çözülmüş olduğundan binlerce fetvâyı içeren fetvâ mecmuaları araştırmacılar tarafından daima el üstünde tutulmuştur. Fetvâ kitapları aynı zamanda mühim birer tarihî kaynak olup savaş, barış, ıslahat gibi olaylara dair çok önemli bilgi ve belgeyi içermektedir. Yaklaşık beş asırlık bir sürede 129 şeyhülislâmın görev yaptığı Osmanlı’da, fetvâlar genellikle Türkçe ve mensur olarak verilmişse de aralarında nazmen verilenleri de bulunmuştur. Her birisi bir divan şairi olan şeyhülislâmların kaleminden çıkmış bu fetvâlar, Klâsik Türk Edebiyatında da bir tür olarak ele alınabilecek sayıda ve değerdedir.

Kırkambar-Sohbet

“Osmanlı’da Fetvaların Şiirle Verilmesi Geleneği”

Muhittin Eliaçık*

22 Haziran 2013 Cumartesi

15.00

Şakir Kocabaş Salonu

 

 

*Kırıkkale Universitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.