TAM OKUMA GRUPLARI

Mahrûse’-i İstanbûl Feth-nâmesi Okuma Grubu

Hakan Yılmaz

12 Ekim 2019 Cumartesi Salon: ARAŞTIRMA I SALONU

İstanbul’un fethine ışık tutan çağdaş nâdir Osmanlı kaynaklarından biri olan Tâcî-zâde Ca‘fer Çelebi’nin Mahrûse’-i İstanbûl Feth-nâmesi’nin tüm yönleriyle işlenip ele alınacağı okuma grubuna sınırlı sayıda yeni katılımcı alınacaktır. Grup bu çalışmalarda, İstanbul’un fethini canlı ve ayrıntılı bir şekilde aktaran risâle hacmindeki bu eserde Ca‘fer Çelebi’nin inşâ ve tasvir konusundaki üstün yeteneğine tanıklık etmekle kalmayacak; özellikle içeriği hakkında ortaya konulan bilimsel sentez ve çözümlemeler, risâlenin fethin kimi dış kaynaklarıyla aynı çizgide birleşen nâdir bilgiler ve bâzı önemli tartışmalı meselelerini de aydınlatacak ciddî veriler içerdiğini araştırmacıların dikkat nazarlarına sunmuş olacaktır.

Hakan Yılmaz* nezaretinde sekiz oturum sürmesi planlanan, iki haftada bir Cumartesi günleri toplanacak olan okuma grubu mensuplarının, belirlenen ön hazırlık çalışmalarını yapması ve toplantılara düzenli katılımı beklenmektedir.

Okuma grubuna dâhil olmak isteyenler 8 Ekim 2019 Salı gününe kadar başvurularını yapabilirler.

Başvuru süresi dolmuştur..

Grubun ilk toplantı tarihi, başvurusu kabul edilenlere e-posta ile ayrıca bildirilecektir.

 

* Araştırmacı&yazar-Yeniçağ Tarihi uzmanı

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.