TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Şehirleşme Üzerine Yeni Tasavvurlar:  Neşet Halil ve Fehmi Yavuz

Şehirleşme Üzerine Yeni Tasavvurlar: Neşet Halil ve Fehmi Yavuz

Ahmet Baş

Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak birincil tarihî kaynakların okunması/tartışılması düşüncesiyle düzenlediğimiz Tarih Okumaları başlıklı toplantılar serisinin 2015-2016 döneminde gerçekleştireceğimiz oturumlarını erken Cumhuriyet döneminde çeşitli saiklerle oluşan şehircilik literatürüne ayırıyoruz. Bu çerçevede serinin Mayıs ayı programında Ahmet Baş ile, Neşet Halil’i Şehirciliğimiz, Fehmi Yavuz’u Şehirciliğimiz Hakkında Mukayeseli Raporlar isimli eserleri çerçevesinde ele alacağız.

ARAŞTIRMA II SALONU
7.05.2016 17:30

Bir Kenti Planlamak:  Kemal Ahmet Arû’da Kent Düşüncesi

Bir Kenti Planlamak: Kemal Ahmet Arû’da Kent Düşüncesi

Nuran Zeren Gülersoy

Erken Cumhuriyet Döenmi Şehircilik Tartışmaları serisinin dördüncü programında meselenin akademik düzleminin kent planlamacılığının dikkate değer temsilcilerinden Kemal Ahmet Arû’yu; Türk Hamamları Etüdü, İkinci Dünya Harbi’nden Sonra Garp Avrupasında Mesken Problemi, Yayalar ve Taşıtlar, Şehir Dokusunda Yeni Ulaştırma Düzenleri, Türk Kenti başlıklı eserleri bağlamında Nuran Zeren Gülersoy ile tartışacağız.

ARAŞTIRMA II SALONU
19.03.2016 16:00

Osman Nuri Ergin ve Türkiye’de Şehirciliğin Tarihî İnkişafı

Osman Nuri Ergin ve Türkiye’de Şehirciliğin Tarihî İnkişafı

Namık Günay Erkal

Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak birincil tarihî kaynakların okunması/tartışılması düşüncesiyle düzenlediğimiz Tarih Okumaları başlıklı toplantılar serisinin 2015-2016 döneminde gerçekleştireceğimiz oturumlarını erken Cumhuriyet döneminde çeşitli saiklerle oluşan şehircilik literatürüne ayırıyoruz.

ARAŞTIRMA II SALONU
30.01.2016 15:00

Celal Esad Arseven ve Şehircilik’i

Celal Esad Arseven ve Şehircilik’i

T. Elvan Altan

Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak birincil tarihî kaynakların okunması/tartışılması düşüncesiyle düzenlediğimiz Tarih Okumaları başlıklı toplantılar serisinin 2015-2016 döneminde gerçekleştireceğimiz oturumlarını erken Cumhuriyet döneminde çeşitli saiklerle oluşan şehircilik literatürüne ayırıyoruz. Bu çerçevede serinin ikinci programında Celal Esad Arseven tarafından yazılan Türkiye’deki ilk şehircilik öğretimi kitabı üzerine konuşacağız.

ZEYREK SALONU
16.01.2016 15:00

Hane’lerden Numaralı Ev’lere İstanbul 1927

Hane’lerden Numaralı Ev’lere İstanbul 1927

Erol Ölçer

1927 İstanbul’unun adeta sayısal fotoğrafını çeken Hane’lerden Numaralı Ev’lere: Osman Nuri Ergin’den 1927 İstanbul’u Bina ve Arazi Cetvelleri adlı kitabı, kitabı hazırlayan Erol Ölçer ile tartışmaya ve anlamlandırmaya çalışacağız.

VEFA SALONU
16.11.2015 17:00

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.