Tanpınar ve Râ’nın Üçüncü Gözü

Handan İnci

Değerlendirme: Ayşe Yılmaz

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Türk Sineması Araştırmaları tarafından düzenlenen Edebiyat Sinema başlıklı program dizisinin yedinci oturumunda konuk Handan İnci’ydi. Ayşe Yılmaz’ın moderatörlüğünü yaptığı, “Tanpınar ve Râ’nın Üçüncü Gözü” başlıklı konuşmasında İnci, Tanpınar’ın sinema, fotoğraf ve resimle kurduğu ilişkiyi kendi orijinal metinleri üzerinden değerlendirdi.

Tanpınar metinlerinde sinema “edebiyata ne kattı ve ne aldı” sorusunu tartışır. Tanpınar, aralarında bir savaş olduğunun farkındadır. Artık kendimizinkinin dışında başka bir gözümüz vardır. Bu, sadece sinema için değil, fotoğraf ve objektif için de geçerlidir. O da Râ’nın üçüncü gözüdür. Bu sezgi gözüdür aynı zamanda. Göremediğimizi bize gösterme gücünü de simgeler. 1931 yılında Tanpınar’la bir okul dergisi Sesimiz için sinema üzerine bir anket yapılır. İlk soru şöyledir: “Sinema talebe için bir ihtiyaç mıdır?” Tanpınar’a göre sinema “mazarratı olmayan bir menfaat müessesesi”dir. Buradan hareketle bütün talebelerin gidip izlemesini tavsiye eder.

Yazının tamamı için tıklayınız.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.