YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Sinema Dergilerinin Türkiye Sinemasına Etkisi

Zahit Atam

3 Mart 2012 Cumartesi 18:00 Salon: ARAŞTIRMA II SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi'nin bünyesinde faaliyet gösteren Türk Sineması Araştırmaları ekibinin altıncısını düzenleyeceği Türkiye’de Sinema Dergiciliği toplantılarının Mart ayındaki konuğu "Görüntü" ile "Yeni İnsan Yeni Sinema" dergilerinin kuruculuğunu ve uzun süre editörlüğünü yapan sinema yazarı Zahit Atam.

Her ay bir sinema dergisinde editörlük, yayın yönetmenliği ya da yazarlık yapmış bir ismin konuk edildiği ve Türkiye’de sinema dergiciliği üzerine bir söyleşinin gerçekleştirildiği serinin bundan önceki konukları Burçak Evren, İhsan Kabil, Giovanni Scognamillo, Mesut Uçakan ve Tuncer Çetinkaya olmuştu.

 

Türkiye’de Sinema Dergiciliği 6

"Sinema Dergilerinin Türkiye Sinemasına Etkisi"

Zahit Atam*

3 Mart Cumartesi, 18:00

Bilim ve Sanat Vakfı, Araştırma II Salonu

Düzenleyen: Barış Saydam ve Esra Tice

 

* 1968 yılında Kars’ta doğan Zahit Atam, İstanbul’da Tıp Fakültesi, Matematik, Felsefe ve İdari Bilimler bölümlerinde okur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümü ile Sosyoloji bölümlerini bitirir. Boğaziçi Üniversitesi’nde okurken, Görüntü dergisinin kurucuları içinde yer alır. Sonrasında Yeni İnsan Yeni Sinema dergisinin kurucu kadrosunda bulunur ve derginin editörlüğünü üstlenir. Pek çok üniversitede seminer verir. Türkiye sinema tarihi, Üçüncü Dünya sineması ve sinema kuramları üzerinde araştırmaları pek çok yerde yayınlanır. Birgün gazetesinde hâlen yazarlık yapan Atam, bunun dışında pek çok seminer ve atölye de düzenlemektedir.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.