YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Siyah Beyaz Fotoğraf: Karanlık Odadan Dijitale

Mehmet Kısmet

28 Ekim 2011 Cuma 18:30 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından 2010 - 2011 döneminde başlatılan "Fotoğraf Neyi Anlatır?" program dizimiz 2011 - 2012 döneminde de devam ediyor. Fotoğrafçı Mehmet Kısmet ile "Siyah Beyaz Fotoğraf: Karanlık Odadan Dijitale" üzerinde konuşacağımız toplantımız 28 Ekim 2011 Cuma günü saat 18:30'da yapılacaktır.
 
Bilim ve Sanat Vakfı
Sanat Araştırmaları Merkezi
Ekim '11
 
Yuvarlak Masa Toplantıları
 
Fotoğraf Neyi Anlatır? - V
 
28 Ekim Cuma
 
18.30
 
Siyah Beyaz Fotoğraf: Karanlık Odadan Dijitale
 
Mehmet Kısmet*
 
Şakir Kocabaş Salonu
 
Konuşmanın ana başlıkları:
  • Siyah Beyaz fotoğrafın ilk uygulamalarından günümüze kadar olan baskı ve kullanım şekilleri
  • Fotograf baskısının müzeler ve koleksiyonerler  açısından önemi  ve fotografçıların çok önem vermesi gereken baskı kalitesi özellikleri
  • Günümüz dijital baskı yöntemlerinin anlatılması, farkları ve kalite ayrıcalıkları
  • Alternatif fotograf baskılarının uygulama ve kalite özellikleri

*Mehmet Kısmet: 1952 yılında doğdu. İlk karanlık odasını 12 yaşında kurarak siyah beyaz fotoğraf baskıları yapmaya başladı. 1975 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesi'nden mezun oldu. İlk fotoğraf ödülünü 1982 yılında İFSAK'tan aldı. 1984 yılında "Uluslararası Renkli Baskı Bienali Cumhuriyet Gazetesi" ödülüne layık görüldü. Aynı yıl Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP tarafından, AFIAP unvanı ile onurlandırıldı ve İspanya "EUROPA 85 FIAP madalyası" aldı. Beş fotoğrafçı arkadaşı ile birlikte FOG Fotoğraf Grubu'nu kurdu. 1989 yılında ilk fotoğraf albümü "Birikimler" yayımlandı. 2003 yılında, ülkemiz çağdaş fotoğrafına özellikle "müze ve koleksiyon kalitesinde" fotoğraf baskısı kavramını yerleştirmeyi ve yaymayı hedef alarak "İstanbul Fotoğraf Merkezi"ni kurdu. 2009 yılında, "Distilasyon" adlı sergisi İstanbul, Paris ve "Frankfurt Leica Gallery"de sergilendi. Eserleri İstanbul Modern Müzesi Koleksiyonu ile New York, Paris, Frankfurt ve İstanbul'daki özel koleksiyonlarda yer alan Mehmet Kısmet, 1996 yılından bu yana tanıtım fotoğrafçılığının yanı sıra özgün fotoğraf çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.