MAM OKUMA GRUPLARI

Yemek, Göç ve Ötekilik

Büşra Eser

29 Nisan 2023 Cumartesi Salon: KIRMIZI SALON

Bu okuma grubunda göçmenlerin geldikleri ülkelerde kurdukları yemek işletmelerinin ve yerli–olmayan [nonnative] yemeklerin ülke içindeki dolaşımı, ötekilerin yemek alışkanlıklarının anaakım popüler kültürde nasıl temsil edildiği kültürel çalışmalar, sosyoloji ve göç araştırmaları literatürleri içerisinde değerlendirilecektir.

Bu kapsamda göçmen yemeklerine gösterilen tepkilerin birleştirici yahut ayrıştırıcı gücü, yemek tüketimi ve ırkçılık ilişkisi, milli yemeklerin yanında göçmenlerin yemeklerinin nasıl karşılandığı, yemeğin sosyal uyum ve yerleşme [emplacement] sürecindeki rolü, yemek tüketimi ve yaşam tarzı arasındaki ilişkilere değinilecektir. Literatürdeki temel teorik okumalarla başlayacak okuma grubunda, her hafta bir ülke ve yemeği ele alan örnek olay incelemeleri okunacaktır.

Okuma grubuna katılmak isteyenlerin 22 Nisan 2023 Cumartesi akşamı saat 22.00'a kadar başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. 

 

BAŞVURU SÜRESİ DOLMUŞTUR. 

 

* Okuma grubu yüz yüze yapılacaktır. 

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.