YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Mekân / Yazı / Ses: Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme

Nina Ergin

22 Mart 2012 Perşembe 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi'nin düzenlediği "Sanat Tarihine [Mümkün] Bakışlar" başlıklı Yuvarlak Masa Toplantılarının dokuzuncusu 22 Mart Perşembe günü saat 18.00’de gerçekleşecek. Konuğumuz Nina Ergin ile "Mekân / Yazı / Ses:  Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme" üzerine konuşacağız.

 

Mekân / Yazı / Ses: Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme
 
Osmanlı hanedan kadınlarının mimari hamiliklerini araştırmak üzere hangi tarihi kaynakları kullanabiliriz? Tarihçiler uzun zamandır vakfiye, şer'iye sicilleri, edebiyat, mektuplar, maddi kültür vb. araçları kullanagelmişlerse de bu sunum şimdiye kadar ihmal edilmiş bir boyuta, 'ses'e dikkat çekmek istiyor. Kadın sanat hamileri tarihinin arka planı üzerine inşa edilen bu sunum, (Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan) Atik Valide Camii'ne odaklanarak mekân/yazı/sesin haminin iletmek istediği mesajı aktarmak için nasıl birbirleri ile etkileşime geçtiklerini gösterecektir. 
 
Bilim ve Sanat Vakfı

Sanat Araştırmaları Merkezi

Mart’12

Yuvarlak Masa Toplantıları
 
Sanat Tarihine [Mümkün] Bakışlar - IX
 
22 Mart Perşembe
 
18.00 
 
Mekân / Yazı / Ses: Osmanlı'da Kadınların Camii Hamiliğine İlişkin Bir İnceleme
 
Nina Ergin*

Şakir Kocabaş

Düzenleyen: Zeynep Gökgöz

 
* Nina Ergin Yard. Doç Dr, Koç Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi.
 
Nina Ergin, Osmanlı mimarisi alanında uzmanlaşmış bir sanat tarihçisidir. Özel ilgi alanını, büyük yapılar kanonu dışında değerlendirilen (hamamlar ve imaretler gibi) yapılar, mimarinin kullanımı ve fenomenolojisi oluşturur. Camiilerin ses ortamı üzerine yayınlar yapmış Ergin, şimdi de camiilerin koku ortamları üzerine çalışmaktadır. Koku ortamıyla alakalı olarak Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde Osmanlı buhurdanları üzerine bir araştırma da yapmıştır. 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.