YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Bir Fotoğraf Projesi Hazırlamak: Arabesk

Haluk Çobanoğlu

29 Mart 2012 Perşembe 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından 2010 - 2011 döneminde başlatılan "Fotoğraf Neyi Anlatır?" program dizimiz 2011 - 2012 döneminde de devam ediyor. Dizinin yedinci programında belgesel fotoğrafçı Haluk Çobanoğlu ile "Bir Fotoğraf Projesi Hazırlamak: Arabesk" üzerine konuşacağız.

Türkiye için arabesk, bir müzik türü olmasının ötesinde bir anlam taşır.  Adorno’nun dediği gibi “her müzik türü, toplumun bütününde var olan çelişkilerin ve gerginliklerin izini taşır.” Konuya bu açıdan bakıp müziğin; bir coğrafyanın, bir ülkenin sesli ve sansür edilemeyen tarihî bir mirası olduğunu varsayıp, dokuz yıldır arabesk müziğin izini süren bu belgesel fotoğraf projesi; söz konusu dünyada yitip gidenin, kalıcı olanın ve değişenin izini sürmeye çalışmıştır.

 

Fotoğraf Neyi Anlatır? - VII

29 Mart 2012 Perşembe

18.00

Bir Fotoğraf Projesi Hazırlamak: Arabesk

Haluk Çobanoğlu*

Şakir Kocabaş Salonu

Düzenleyen: Tuba Deniz – Hilal Turan

 

*1957, Zonguldak / Kilimli doğumlu belgesel fotoğrafçı. 1992’den beri haber ve belgesel fotoğraflar üretiyor. 1996-1998 yıllarında New York International Center of Photography (ICP) ve Black Star haber ajansında çalıştı. “Haber ve Belgesel Fotoğrafçılığı” üzerine dersler verdi. National Geographic Türkiye fotoğraf editörlüğü yaptı.  Ayrıca, Photoaraf isimli ( www.photoaraf.com) fotoğraf ajansının kurucusudur.

Yapıtları:

“Kuşbazlar”,1997.

“New York Subway”, 2003.

“Arabesk”, 2008.

“Çanakkale Şehitlikleri”, 2009.

“Sinan’ın Sanatı ve Selimiye”, 2011.

 

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.