YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Eski Köye Yeni Âdet Getirmek (mi?): Klasik Metinleri Modern Kuramlarla Anlamak Mümkün müdür?

İsmail Güleç

25 Şubat 2012 Cumartesi 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde 2011-2012 döneminde Klasik Türk Edebiyatı Konuşmaları adıyla başlattığımız program dizisinin dördüncü oturumunda İsmail Güleç’i misafir edeceğiz. Güleç ile “Eski Köye Yeni Âdet Getirmek (mi?): Klasik Metinleri Modern Kuramlarla Anlamak Mümkün müdür?" üzerine konuşacağız.

Yeni Türk Edebiyatı metinlerinin çözümlenmesi ve anlaşılması noktasında modern edebiyat kuramlarına başvurulurken son yıllarda bu kuramsal metotların Klasik Türk şiirine uygulanması çalışmalarının da arttığını görüyoruz. Klasik metinleri modern kuramlarla anlama çalışmaları, araştırmacılara ne vaat etmektedir? Bu tür çalışmalarla klasik divan şairlerini daha iyi anlayabilir miyiz? Metinlere bu şekilde yaklaşmak klasik şiirin poetikasını yeniden yazmamıza imkân sağlar mı? Modern araştırmacı klasik metinlere ne kadar modern yaklaşabilir? Bu söyleşide yukarıda sıraladığımız sorulara cevap aramaya çalışacağız.

KLASİK TÜRK EDEBİYATI

KONUŞMALARI IV

Eski Köye Yeni Âdet Getirmek (mi?): Klasik Metinleri Modern Kuramlarla Anlamak Mümkün müdür?

İsmail GÜLEÇ*

25 Şubat 2012 Cumartesi

Saat: 18.00

Şakir Kocabaş Salonu

Düzenleyen: Meryem Babacan

 

*Doç. Dr. Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.