YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Bosna’da Medrese Geleneği: Eğitim ve Müfredat

Ahmed Adilovic

28 Mart 2015 Cumartesi 17:00 Salon: ARAŞTIRMA II SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak TAM Sohbet program çerçevesinde başladığımız “Balkan Tarihi Konuşmaları” başlıklı bu program serisinin amacı Balkan tarihinin ana temaları olan; bölgedeki Osmanlı varlığı, İslamlaşma, şehirleşme, iskan ve toprak politikaları, siyasî ve sosyal yapı, iktisadî, idarî ve askerî düzenlemeler, kimlik ve dil meselelerini konunun uzmanlarıyla tartışmak ve bu konular hakkında üretilen bilgileri sorgulamaktır. Program serisi, Balkanlar’ın farklı bölge, dönem ve konularına odaklanan tarihçileri konuk etmeyi ve Balkanlar’a şekil veren ortak konu başlıklarını tarihi arka planlarıyla tartışmayı amaçlamaktadır. Balkan Tarihi Konuşmaları program serisinin bu ayki misafiri Ahmed Adilovic olacak. Uzun zaman Travnik Elçi İbrahim Paşa Medresesi Müdürlüğü görevinde bulunan Ahmed Adilovic halen Travnik Müftüsü olarak hizmet vermektedir. Kendisiyle Bosna'daki 500 yıllık medrese geleneği üzerinde konuşacak ve mevcut medreselerdeki eğitim ve müfredatları değerlendirme imkânımız olacaktır.

* Sunum Boşnakça gerçekleştirilecek, ardıl çeviri yapılacaktır.

** Dr., Travnik Müftüsü.

 

Bu programın, BSV Bülten'in 87. sayısı 93-94 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz...

https://www.bisav.org.tr/tr-TR/Bulten/239/1452/bosna_da_medrese_gelenegi_egitim_ve_mufredat

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.