YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Makedonya-Arnavut Tarih Yazıcılığı ve Tarih Kitaplarında Osmanlı Tarihi İmgesi

Besnik Emini

10 Ekim 2015 Cumartesi 17:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Türkiye Araştırmaları Merkezi olarak TAM Sohbet program çerçevesinde başladığımız “Balkan Tarihi Konuşmaları”* başlıklı bu program serisinin amacı Balkan tarihinin ana temaları olan; bölgedeki Osmanlı varlığı, İslamlaşma, şehirleşme, iskan ve toprak politikaları, siyasî ve sosyal yapı, iktisadî, idarî ve askerî düzenlemeler, kimlik ve dil meselelerini konunun uzmanlarıyla tartışmak ve bu konular hakkında üretilen bilgileri sorgulamaktır. Program serisi, Balkanlar’ın farklı bölge, dönem ve konularına odaklanan tarihçileri konuk etmeyi ve Balkanlar’a şekil veren ortak konu başlıklarını tarihi arka planlarıyla tartışmayı amaçlamaktadır. Balkan Tarihi Konuşmaları program serisinin bu ayki ilk misafiri Besnik Emini** olacak. Emini ile Makedonya-Arnavut Coğrafyasında yazılmış olan tarih kitaplarında OsmanlıTarihi'nin nasıl ele alındığı üzerine tartışacağız.

 

* Sunum dili Arnavutça olup ardıl çeviri yapılacaktır.

**Kiril ve Metodi Üniversitesi, Tarih Bölümü. Üsküp, Arnavutların Manevi Miras ve Kültürel Enstitüsü’nde Araştırmacıdır.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.