YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

The End of the Ottoman Rule in the Arab diaries

Salim Tamari

14 Temmuz 2012 Cumartesi 15:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Georgetown Üniversitesi’nden Prof. Salim Tamari* TAM Sohbet programının konuğu idi. Kendisiyle yakında Klasik Yayınları tarafından Türkçesi yayınlanacak olan Ammü’l- Cerad** kitabı çerçevesinde, Arap vilayetlerindeki son dönem Osmanlı idaresi ve bunun Araplar tarafından nasıl algılandığı hakkında konuşuldu. Kitap, İhsan Tercüman adlı Arap kökenli bir Osmanlı askerinin tuttuğu günlükler ve Salim Tamari’nin kitaba yazdığı hacimli ve ufuk açıcı giriş yazısından oluşmaktadır. Batı tarihi ile kıyaslandığında Osmanlı tarihi kaynaklarında bu tür anlatıların azlığı dikkate alındığında kitap hem Osmanlı topraklarında yaşayan ve savaş dolayısıyla askere alınmış bir Arap’ın dünyasını anlamak hem de bu dönemin sıkıntılarını anlamlandırmak açısından büyük önemi haizdir.

 

  **Kitabın İngilizce tercümesi için bkz. Salim Tamari, Year of the Locust: A Soldier’s Diary and the Erasure of Palestine’s Ottoman Past, Berkeley: University of California Press, 2011.

 ----------------

The conference will be conducted in English.

Sunum İngilizce gerçekleşecektir.

* Prof. Dr., Georgetown University, Center for Contemporary Arab Studies (CCAS).

** عام الجراد: الحرب العظمى ومحو الماضي العثماني من فلسطين

Bu programın, BSV Bülten'in 79. sayısı 76-77 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini okumak için tıklayınız...

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.