SAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

II.Bayezid Dönemi Tezhip Sanatı

Gülnihal Küpeli

5 Nisan 2012 Perşembe 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez - Makale Sunumları programı kapsamında Nisan ayında Gülnihal Küpeli ile Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk El Sanatları Anasanat Dalı’nda 2007 yılında tamamladığı “II.Bayezid Dönemi Tezhip Sanatı” konulu doktora tezi üzerine konuşacağız.

Bu sunumla tezhip sanatı açısından ihmal edilmiş bir dönem olduğunu düşündüğümüz Sultan II. Bayezid dönemine ait bezemeli eserlere analitik bir yöntem ile yaklaşılarak dönem nakkaşhanesinin "İstanbul Üslûbu"nun oluşumundaki katkılarını irdelemek ve dönemin sanat algısını bir sanatkâr gözüyle yorumlamak amaçlanmaktadır.

 

KIRKAMBAR TEZ - MAKALE SUNUMLARI

II.Bayezid Dönemi Tezhip Sanatı

Gülnihal Küpeli*

05 Nisan Perşembe 

18.00 

Şakir Kocabaş Salonu

 

* 1969 Niksar - Tokat doğumludur. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip - Minyatür A.S.D., Yrd. Doç. Dr. Tahsin Aykutalp atölyesinden mezun oldu. Aynı yıl Prof. Dr. Çiçek Derman ile  Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “İstanbul Üniversitesi Müzesi Kütüphanesi’ndeki Murakkaaların Koltuk Tezhipleri Açısından Mukayesesi” konulu yüksek lisans tezini hazırladı. 2007 yılında M.Ü. Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde “II. Bayezid Dönemi Tezhip Sanatı” konulu Sanatta Yeterlik/Doktora tezini tamamladı. 1993 senesinde aynı üniversitenin GTS. Bölümüne araştırma görevlisi olarak atandı. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda sergiye iştirak eden, farklı sanat dallarından katılımcıların yer aldığı seminer, workshop ve konferanslara katılan sanatçı halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapmakta, tezhip sanatı ile ilgili uygulamalı atölye ve teorik dersleri yürütmektedir. Ayrıca sanat çalışmalarını İstanbul -Altunizade’deki atölyesinde sürdürmektedir. Mısırlı hattat Seyyid İbrahim’in eserlerinden oluşan kitap için hattatın çok sayıda hat levhasını onarmak ve tezhiplemek, Zarif Mustafa Paşa Yalısı kalemişi tasarımları, “Büyük Mekke Projesine” Osmanlı tarzı tasarımlar hazırlamak, “Enderun Sanat Galerisi”nin kuruluş aşamasında yaptığı danışmanlık içinde bulunduğu projelerden bazılarıdır.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.