SAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Osmanlı’da Ermenice ve Türkçe Modern Edebiyatlar: Kayıp Çoğulluğun Peşinde

Mehmet Fatih Uslu

18 Mayıs 2011 Çarşamba 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Sohbet etkinliği kapsamında Mayıs ayında Mehmet Fatih Uslu ile "Osmanlı'da Ermenice ve Türkçe Modern Edebiyatlar: Kayıp Çoğulluğun Peşinde" olacağız.

Osmanlı’da Ermenice ve Türkçe Modern Edebiyatlar: Kayıp Çoğulluğun Peşinde

Osmanlı İmparatorluğu’nun uzun 19. yüzyılı boyunca, modern Türkçe edebiyatın filizlendiği topraklarda pek çok başka modern edebiyat da boy saldı. Bunların en önemlilerinden olan Ermenice edebiyat, bugün Osmanlı’nın kültürel ve siyasal dönüşümüne yeniden bakmak için önemli imkânlar sunuyor. Bu konuşmada, dönem içinde üretilmiş Türkçe ve Ermenice edebiyatlar bir arada okunarak, İmparatorluğun siyasal modernleşmesi ve edebiyatındaki yenileşme çoğulcu bir perspektiften incelenecek. Ayrıca iki edebiyatın ortaklıkları ve farklılıkları araştırılarak, Osmanlı’nın müzakere ve mücadele halindeki öznelerinin, İmparatorluğun krizinde nasıl alternatif yollar öneren bir edebiyat ürettikleri gösterilmeye çalışılacak.

*Mehmet Fatih Uslu - İstanbul Şehir Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi. 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.