SAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

KOD 333 Bir Yasağa Baştan Bakmak

Gülnur Güner

3 Nisan 2012 Salı 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği Kırkambar Özel Etkinlik programı kapsamında 03 Nisan Salı günü Gülnur Güner ile “KOD 333 Bir Yasağa Baştan Bakmak” adlı sergi üzerine konuşacağız.
 
Bu proje adını yaşanmış bir olaydan almaktadır. 2007 yılında Açık Öğretim İlahiyat Fakültesi’ne kayıtlı bir öğrencinin sınav sonuç kâğıdına, sınavlara başörtüsünün üstüne peruk takarak girdiği için “Kılık Kıyafet Yasası”nı ihlal ettiği gerekçesiyle 333 işareti konulmuş ve kendisine herhangi bir açıklama yapılmadan sınavı iptal edilmiştir.
 
Türkiye’de uygulanan başörtüsü yasağı, kadınların toplumsal hayatta donanımsız ve zayıf kalmalarına, ağır sosyal ve psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bu açıdan projenin adlandırılmasındaki anlamıyla 333, objektif karşısındaki kişilerden şuh/güler yüzlü bir poz alma çabasına atıfta bulunmaz. Bir yasağın özünde taşıdığı gülünçlüğe, binlerce kadının hayatı üzerindeki trajik etkilere gönderme yapar. 
 
Sergi hakkında ayrıntılı bilgiye http://www.kod333.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

KIRKAMBAR ÖZEL  ETKİNLİK

KOD 333 Bir Yasağa Baştan Bakmak

Gülnur Güner*

03 Nisan 2012

18:00

Şakir Kocabaş Salonu

 *Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu, 2001 yılından beri fotoğrafla uğraşıyor.  

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.