YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Tüketim Planlaması ve Yeni Kalkınmacılık- Kamu Hizmet Kapasitesi Politik İstikrar İlişkisi

Ahmet Faruk Aysan, Mustafa Çelen

7 Kasım 2015 Cumartesi 15:00 Salon: VEFA SALONU

Küresel Araştırmalar Merkezi’nde kalkınma konusunun farklı yönleriyle ele alınacağı “Kalkınmayı Yeniden Düşünmek” başlıklı yeni bir konuşma serisi başlıyor. Bu çerçevede Doç. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ın “Tüketim Planlaması ve Yeni Kalkınmacılık” ve Prof. Dr. Mustafa Çelen’in “Kamu Hizmet Kapasitesi Politik İstikrar İlişkisi” başlıklı sunumlarıyla ilk toplantı, 7 Kasım Cumartesi günü saat 15:00’de Zeyrek Salonu’nda yer alacak.

Ahmet Faruk Aysan, 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümünden mezun oldu ve University of Maryland College Park'ta 2001 yılında yüksek lisansını, 2005 yılında doktorasını tamamladı. 2008 yılında doçent oldu. Dünya Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Oxford Analytica'nın da aralarında bulunduğu kurumlara danışmanlık yapan Aysan, 2005-2011 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Ekonometri Merkezinde Başkan Yardımcılığı, G-20 Finansal Güvenlik Uzmanları Grubu Üyeliği, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimler Destek Grubu Danışma Kurulu Üyeliği ve Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programında ekonomi alanında ülke uzmanlığı görevlerini yürütmüştür. Akademik dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunan Aysan, 3 Kasım 2011 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Banka Meclisi Üyesi, 21 Kasım 2011 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Mustafa Çelen, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nden 1992’de mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Maliye Bölümü’nde tamamladı. 2002 yılına kadar aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalıştı. ABD’de George Mason Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Prof. Dr. Mustafa Çelen halen Marmara Üniversitesi Maliye Bölümü’nde görev yapmaktadır. Başlıca araştırma alanları arasında vergi teori ve politikaları, vergi uygulamaları, Türk vergi sistemi, yerel yönetimler maliyesi, belediye tahvilleri, koşullu mali yükümlülükler, yolsuzluk, tek para sistemi altında maliye politikalarının uyumlaştırılması bulunmaktadır. Bu alanlarda yayımlanmış çok sayıda kitap ve makalesi mevcuttur. 

 

Bilim ve Sanat Vakfı (Foundation for Sciences and Arts)

Küresel Araştırmalar Merkezi (Centre for Global Studies)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: +90 212 528 22 22 / 801-802
Faks: +90 212 513 32 20
E-Posta: 
kam@bisav.org.tr  

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.