YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Etkin Takım Çalışması ve Liderlik

Kadir Fazlı Danışman

14 Ocak 2012 Cumartesi 13:00 Salon: ZEYREK SALONU

KAM “ Etkin Yönetim Söyleşileri” nin on dokuzuncusunda Universal Hastaneler Grubu Genel Müdür Yardımcısı (Mali İşler) Kadir Fazlı Danışman, “ Etkin Takım Çalışması ve Liderlik”  konulu bir konuşma gerçekleştirecektir. Toplantı 14 Ocak Cumartesi günü saat 13:00’  te Zeyrek salonunda yapılacaktır.
Kariyerine 1989’ da şantiye mühendisliğiyle başlayan Kadir Fazlı Danışman, 1990’ da Yönetici Adayı programıyla Emlak Bankası’ na girdi. 1995’ te Müdür Vekili olarak ayrıldığı Emlak Bankası’ ndan sonra, başta havacılık ve turizm sektörü (Air Alfa, Sentim Bilişim, SFA Soğutma) olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli şirketlerde sırasıyla müdürlük, mali işler müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı pozisyonlarında görev yaptı. 2004’ te Türk Hava Yolları’ nda Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Danışman, daha sonra aynı kurumda Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı oldu. Ekim 2005’ ten itibaren Hayat Holding Ağaç Grubu Mali İşler Başkanlığı’ nı yürüttü.
Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’ nden lisans, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ nden Yönetim Muhasebesi ve Finansal Kontrol yüksek lisans derecelerine sahip olan Danışman, Temmuz 2011’ de katıldığı Universal Hastaneler Grubu’ nun aynı zamanda İcra Kurulu üyesidir .i.......
 
 
****
 
Kadir Fazlı Danışman: “Liderin inandığı şeye takımını da inandırması, ama her şeyden evvel kendi enaniyetini kırması gerekir”

Değerlendirme: Cüneyt Bahadır

“Etkin Yönetim Söyleşileri” toplantı dizimizin on dokuzuncusunu “Etkin Takım Çalışması ve Liderlik” başlığı altında, Universal Hastaneler Grubu Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadir Fazlı Danışman ile gerçekleştirdik. 1967 doğumlu Danışman, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden 1989’da mezun oluyor ve ardından iki yıl boyunca şantiye mühendisliği yapıyor. Akabinde bir devlet kurumu olan Emlakbank’ta, iş hayatı boyunca sahip olduğu “mali işler” titrine ilk girizgâhı yaparak kariyer hayatına devam ediyor.

“Herkesin herkesten öğreneceği bir şey mutlaka vardır”

Danışman, hayatı boyunca yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak yaptığı sunumunun başında yeni mezunken düştüğü temel bir hatadan bahsetti: Tecrübeyi önemsememek ve her şeyi ilme’l-yakîn ile anlayabileceğini zannetmek. Genç yaşta hayata dair yaşadığı tecrübelerden şunu anlıyor: “Herkesin herkesten öğreneceği bir şey mutlaka vardır.” Peşinden de şunu ekliyor: “Tecrübenin yarattığı marjinal değeri zaman geçtikçe anlıyor insan.”

Yöneticiliğin birçok açıdan ele alınabileceğini ama temelde iki tipte toplanabileceğini ifade eden Danışman, bunlardan birincisini “korku salarak ya da sindirerek iş yaptıran yönetici”; ikincisini ise “ekibini sevgi ve muhabbet ortak paydasında buluşturan ve ekibi ile birlikte aynı doğrultuda yürüyen lider yönetici” olarak tanımladı. Birinci tiplerin kısa vadede başarı elde etseler bile sürdürülebilir olmadığından bahsetti.

“Takım ruhu günün sonunda anlaşılmasa bile zamanı gelince meyvelerini verir” 

“Yönetici açısından bir şeyi söylemekle yaptırmak farklıdır. Eğer kişi lider bir yönetici ise inandığı şeye takımını da inandırması gerekir; zira inancı olan bir takımla her türlü zorluğun üstesinden gelinebilir. Ama liderlik yapacağı bir takımın olabilmesi için de evvela liderin enaniyetini kırması gerekir. Bu şekilde davranan bir lider, takımın ve takım ruhunun yavaş yavaş oluşmasını sağlar. Böyle bir takım oluştuktan sonra sadece iş hayatında değil, hayatın her aşamasında takım birbirine destek ve motivasyon kaynağı olur.” diyen Danışman bunu, eski mesai yeri olan bankadaki yöneticisiyle yıllar sonra yaşadığı bir örnek üzerinden açıkladı: “Bulunduğum şirkette cuma günü mesai bitimine denk gelen ve mutlaka yapılması gereken alımı, eski yöneticimin kredi kartı limitimi bir milyon dolar seviyesine çekmesiyle gerçekleştirdim; bu, o tarihte oluşan takım ruhunun ölmediğinin güzel bir göstergesiydi.” Devamında Danışman şunu söyledi: “Takım ruhu günün sonunda anlaşılmasa bile zamanı gelince meyvelerini verir.” 

Kendi yöneticiliğinden verdiği bir örnekte ise hafta sonu tatiline rağmen acilen yetişmesi gereken bir iş için tüm ekibiyle beraber iş yerinde toplanıp 48 saat boyunca çalışarak -yeri geldiğinde fotokopi çekerek ve odasına hiç girmeyerek- işi bitirdiklerini anlattı. Takım ruhu olmadan bunun gerçekleşmeyeceğini vurgulayıp “Tek başına bir insanın bu kadar büyük projeleri yapabileceğine inanmak saflıktır” diyerek konuşmasına sürdürdü. Futboldan verdiği bir örnekte liderin temelde teknik direktör olduğunu ama işin bununla bitmediğini belirtti; zira yeri geldiğinde malzemeci ve/veya masör, sakatlık halinde kaleci ya da forvet olmak gerekir.

“Lider, kararını vermeden önce her türlü istişareyi sonuna kadar yapmalıdır”

Danışman’a göre liderliği yöneticilikten ayıran özelliklerden biri de herkesin kararsızlığa düştüğü bir noktada liderin takımı için çıkıp “Arkadaşlar, bu yöne gidiyoruz” diye karar verebilmesi. Fakat Danışman’ın bu noktada üzerinde durduğu husus, liderin belki de en büyük özelliğini ortaya koyuyordu: “Lider, kararını vermeden önce yapılabileceği her türlü istişareyi sonuna kadar yapmalıdır.” Bu şekilde davranan bir lider, Danışman’a göre %90 muvaffak olur ve bu muvaffakıyet de esasında tamamıyla takıma aittir.

“Takım ve lider kendisini hep bir bütünün parçası olarak görmeli”

Danışman, takım ve liderin kendilerini hep bir bütünün parçası olarak görmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bunun sağlanması durumunda sinerji etkisinin oluşacağını ifade etti. Sinerji etkisinin 2+2’yi 4’ten büyük hale getirebileceği gibi, tam tersinin de gerçekleşebileceğine, yani takım ruhunun olmadığı bir ekipte 2+2’nin 4 bile olamayabileceğine dikkat çekti. Bu sebeple liderin takımı oluştururken takım içinde harmoniyi de yakalaması gerektiğini belirtti.

Fazlı Danışman’ın hem kendisinin hem de dinleyenlerin sürenin sonuna gelindiğini fark edememeleri, sunumun çok zevkli geçtiğinin en açık göstergesiydi. Danışman’ın “Size hiçbir şey öğretemesem bile halay çekmeyi öğretirim” deyip halay mantalitesi üzerinden aktardığı lider ve takım örneklemeleri, tüm sunumun güzel bir özeti mahiyetinde akıllarda unutulmayacak bir örnek olarak kaldı. 

 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.