YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

“DEAŞ Sonrası” Dönemde Ortadoğu’da Yükselen Tehditler

Zahide Tuba Kor

6 Ocak 2018 Cumartesi 16:00 Salon: ZEYREK SALONU

KAM Ortadoğu Konuşmaları: Zahide Tuba Kor: “DEAŞ Sonrası” Dönemde Ortadoğu’da Yükselen Tehditler//6 Ocak Cumartesi// 16:00

Küresel Araştırmalar Merkezi yeni yılın ilk programını “Ortadoğu Konuşmaları” çerçevesinde gerçekleştirecek. Programımızın konuğu Zahide Tuba Kor olacak.
2017'de Suriye ve Irak'ta DEAŞ'ın kendisi değil ama devletimsi yapısı çökertilirken bu mücadele uğruna bastırılmış ve ertelenmiş birçok kriz su yüzüne çıkmış bulunuyor. Bu itibarla konuşmada, Suud-İran geriliminin tırmanmasından bunun Lübnan ve Yemen'de tetiklediği yeni krizlere, Katar Krizi'nden Trump Deklarasyonu'yla Filistin meselesinde yaşanan gelişmelere, Irak ve Suriye'de DEAŞ'la mücadele sonrası krizlerin/çatışmaların alacağı yeni şekle kadar geniş bir yelpazede Ortadoğu'daki mevcut ve muhtemel tehditler ele alınacaktır. Toplantı, 6 Ocak Cumartesi günü saat 16:00’de Zeyrek Salonu’nda başlayacak.

Zahide Tuba Kor, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde 2003’te lisansını, 2007’de yüksek lisansını Türkiye-Suriye ilişkileri üzerine yazdığı teziyle tamamladı. 2004-2010 yılları arasında Anlayış dergisinde yazar ve editör olarak çalıştı. 2010-2014 döneminde Bilim ve Sanat Vakfı Küresel Araştırmalar Merkezinde koordinatör yardımcılığı görevini yürüttü. Hâlihazırda İngilizce ve Arapça basından Türkiye, Ortadoğu ve dünya siyasetiyle ilgili önemli makaleleri tercüme ediyor (http://ortadogugunlugu.blogspot.com.tr/). Araştırma konuları arasında Ortadoğu, dinler ve mezhepler tarihi bulunan Kor’un yayınlanmış bazı kitapları şunlardır: Ortadoğu Konuşmaları; Bölgesel ve Küresel Perspektiften “Arap Baharı”; Küresel Vicdanın Dilinden Özgürlük Filosu: Yolcularla Söyleşiler; Witnesses of the Freedom Flotilla: Interview with Passangers; Ortadoğu’nun Aynası Lübnan; Siyonizm Düşünden İşgal Gerçeğine Filistin.

*Toplantı, herkese açıktır ve Bilim ve Sanat Vakfı’nın Zeyrek Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Bilim ve Sanat Vakfı (Foundation for Sciences and Arts)

Küresel Araştırmalar Merkezi (Centre for Global Studies)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: +90 212 528 22 22 / 1065-1066
Faks: +90 212 513 32 20
E-Posta: [email protected]  

 

 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.