YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Türk Sinemasında Ahmet Uluçay Kanunları

Murat Pay

9 Nisan 2016 Cumartesi 15:00 Salon: ARAŞTIRMA II SALONU

“Bu öyküler senin öykülerin hep. Benden böyle öyküler çıkmaz Yakup. Sen gözlerini ödünç vermesen dünya bu kadar güzel görünmez. Sen olmasaydın Yakup, bunalım filmleri çekerdim ben de, bilmem ne öyküleri yazardım… İnsan ruhunun kanalizasyonlarında libido avcılıklarına çıkardım.”

(Küller ve Kemikler, Ahmet Uluçay, Küre Yayınları, sf. 55)

 

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi  Türkiye’de Sanatın Kuralları  program serisine dördüncü oturumuyla devam ediyor. Türkiye’de sanat alanının kurallarını belirginleştirmek, sanatsal üretimi sosyolojikleştirmek ve son yıllarda ne tür yeni gelişmeler yaşandığını anlamaya çalışmak motivasyonuyla başlayan toplantı dizisi Nisan ayında yönetmen Murat Pay’ı ağırlayacak. 1980’lerde “Türkan Şoray kanunları” ile anılan Türk sinemasının, dönemin yetiştirdiği yönetmenlerce bugün taşındığı nokta ve bu kuşak içerisinde Ahmet Uluçay sinemasının yerinin tartışılacağı sunumda,  Uluçay sinemasının mevcut sinema yapma şekillerine getirdiği itiraz ya da alternatif üzerine odaklanılacak. Sunumda, ayrıca, Uluçay’ın yakında Küre Yayınları tarafından yayımlanacak günlüklerinden alıntılara da yer verilecek.

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.