YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Fotoğraf ve Hafıza

Orhan Cem Çetin

29 Haziran 2012 Cuma 18:30 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi tarafından 2010 - 2011 döneminde başlatılan "Fotoğraf Neyi Anlatır?" program dizimiz 2011 - 2012 döneminde de devam ediyor. Dizinin sekizinci programında fotoğraf sanatçısı Orhan Cem Çetin ile "Fotoğraf ve Hafıza” üzerine konuşacağız.

"Ne hatırlıyorsan osun"

Fotoğraf, icadının dünyaya duyurulduğu andan itibaren, olağanüstü bir ivmeyle, ulaştığı bugüne dek, bu alandaki hem pratisyenler hem de teorisyenler tarafından en çok iki kavramla ilişkilendirilmiştir: Gerçeklik ve Bellek. Oysa bu iki kavram çoğu kez birbiriyle çatışır.

Gerçekliğin sabit olduğu varsayılır. En azından fotoğraflara yansıdığı kadarı böyledir. Bellek ise açıkça değişken, hayli dinamiktir. Bu nedenle, hatırladıklarımızın sağlamasını yapmak için çektiğimiz fotoğraflarla aramızda iki uçlu, dengesiz bir ilişki geliştirmemiz kaçınılmaz olur.

Söyleşide  hafıza ve fotoğraf ilişkisi bu çerçeve içinde tartışmaya açılacaktır.

 

Fotoğraf Neyi Anlatır? - VIII

29 Haziran 2012 Cuma

18.30

Fotoğraf ve Hafıza

Orhan Cem Çetin*

Şakir Kocabaş Salonu

Düzenleyen: Tuba Deniz – Hilal Turan

 

*1960 yılında İstanbul’da doğan Çetin, fotoğraf alanında kendisini yetiştirdi. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, 2009 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini tamamladı. İlk kişisel sergisi Tanıdık Şeyler‘i 1988 yılında açtığında, fotoğrafta alternatif yaklaşımı ile dikkat çekti. Çetin o tarihten bu yana çok sayıda kişisel proje gerçekleştirmiş, farklı disiplinlerden sanatçılar ile birlikte çok sayıda ortak projede yer almıştır. 1985 yılından bu yana fotoğraf sektöründe farklı pozisyonlarda çalışmış olan Çetin yurt dışında çok sayıda eğitim programına katılmış, kendisi de farklı ülkelerde profesyonellere ve üniversite öğrencilerine yönelik dersler, atölyeler geçekleştirmiştir. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Programı koordinatörü ve öğretim görevlisi olan Çetin, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin de eğitmen kadrosundadır.

Orhan Cem Çetin’in çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.