YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Osmanlı Edebiyatında Himaye Geleneği Üzerine Düşünceler

Tuba Işınsu İsen Durmuş

23 Mart 2012 Cuma 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi bünyesinde 2011-2012 döneminde Klasik Türk Edebiyatı Konuşmaları adıyla başlattığımız program dizisinin beşinci oturumunda Tuba Işınsu İsen Durmuş’u misafir ediyoruz. Durmuş ile “Osmanlı Edebiyatında Himaye Geleneği Üzerine Düşünceler" hakkında konuşacağız.

Konuşmada, Osmanlı Edebiyatında hamilik sisteminin nasıl işlediği ve sanatçıların bu sistem içerisinde eserlerini nasıl ürettikleri üzerinde durulacaktır. Bu çerçevede “Osmanlıda şiir nasıl takdim ediliyor ve değerlendiriliyordu?”, “Doğuda ve batıda benzer hamilik sistemlerinden söz edilebilir mi?” ve “Himaye sisteminin bir teşrifatı var mı?” soruları da ele alınacaktır.

Klasik Türk Edebiyatı Konuşmaları V

Osmanlı Edebiyatında Himaye Geleneği Üzerine Düşünceler

Tuba Işınsu İsen Durmuş*

23 Mart 2012 Cuma

Şakir Kocabaş Salonu

18:00

Düzenleyen: Meryem Babacan

 

* 1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1999 yılında Gazi Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını, 2006 yılında da aynı üniversitede doktorasını tamamladı. 2003-2010 yılları arasında Başkent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde çalıştı. 2007 yılında yardımcı doçentlik unvanını aldı. 2010-2011 yılları arasında bir yıl süreyle Oxford Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma için bulundu. 2010 yılından bu yana TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Çalışmaları daha çok Osmanlı edebiyatı ürünlerinin kültür tarihine nasıl bir malzeme sunduğu üzerinedir.

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.