YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Tarihi Yarımada ve civarında Tanzimat Dönemi İdari Yapıları

Gözde Çelik

16 Mayıs 2011 Pazartesi 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Gözde Çelik ile Tarihi Yarımada ve civarında Tanzimat Dönemi İdari Yapıları üzerine konuştuk.

Mayıs ayı Tez-Makale Sunumları programında Gözde Çelik*, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladığı doktora tezi** çerçevesinde, Osmanlı’da idari teşkilatlanmanın geliştiği Tanzimat döneminde merkezȋ  yönetimin merkezi olan Tarihi Yarımada ve civarındaki idari yapıların özelliklerini paylaştı bizimle. Çelik tezinde, eski idari birimlere ek olarak yeni idari birimlerin ortaya çıktığı bu dönemde, yeni bürokratik sistemin, eski şehir dokusunda mimari alana yansımalarının izini sürüyor.      

 

* Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü öğretim üyesi.  

**Gözde Çelik, “İstanbul Tarihi Yarımadası’nda Tanzimat Dönemi İdari Yapıları”, Doktora Tezi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Bölümü, 2007.

 

Bu programın, BSV Bülten'in 76. sayısı 69-70 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini okumak için tıklayınız...

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.