YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Taşra Mekanı ve Siyasetin Silik Failleri (Trakya Örneği)

Sezai Ozan Zeybek

4 Nisan 2011 Pazartesi 18:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Nisan ayı Tez-Makale Sunumları programında, Sezai Ozan Zeybek, The Open Üniversitesi’nde devam etmekte olduğu doktora tez çalışması çerçevesinde, Trakya’nın küçük bir ilçesinde yaptığı etnografik araştırmalarının bulgularını paylaşacak bizimle. Zeybek tezinde, zengin bir bölgenin ortasında kör bir nokta gibi duran bu ilçedeki ayrımcılık, başka bir yerin gölgesinde yaşama, kaçma, geri dönme ve yeniden kaçma temalarının izini sürüyor ve sömürgecilik sonrası (postcolonial) yazına referansla kalkınma, küreselleşme, gelişme, batılılaşma hikayelerinin hangi mekanları ve insanları ön plana çıkardığını; bu esnada kimleri tarihin arka odalarında etkisiz ve sessiz kıldığını sorguluyor.

 

* Sezai Ozan Zeybek, “Thinking Through the Provincial: Political Subjectivities in a Small Town in Turkey”, The Open Üniversitesi, Coğrafya Bölümü, tamamlanmak üzere olan Doktora Tezi.
** The Open Universitesi Coğrafya Bölümü doktora öğrencisi.
 
 
Bu programın, BSV Bülten'in 75. sayısı 49-50 sayfaları arasında yayınlanan, değerlendirme metnini okumak için tıklayınız...

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.