TAM YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Kritovulos

Esra Güzel Erdoğan

17 Mart 2008 Pazartesi 17:30 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

17 Mart 2008 Pazartesi günü Tarih Okumaları programında Osmanlı Tarihinin Bizans kaynaklarını tartışmaya devam ediyoruz. En son Abdülhamit Kırmızı ile Johannis Anagnostis'in, Selanik (Thessaloniki)’in Son Zaptı Hakkında Bir Tarih başlıklı kitabını tartışmıştık.
Bu ay İstanbul’un fethinden, Osmanlı Devleti’ni sağlam temeller üzerine oturtan sayısız parlak zafere kadar, Fatih Sultan Mehmed’in hayatındaki belli başlı olayları konu alan klasik bir eser olan Kritovulos'un Tarihini*, Esra Güzel Erdoğan** ile konuşacağız.   

---

* Kritovulos, İstanbul'un Fethi, Kaknüs Yayınları.

** Marmara Universitesi Sosyal Bilimler Meslek Yuksekokulu Arastirma Gorevlisi; İTÜ Sanat Tarihi Bölümünde doktora öğrencisi, Doktora tez konusu: 'II.Andronikos Donemi Konstantinopolis Manastirlari ve Sehrin iliskisi'. İÜ ve Boğaziçi Üniversitesi yüksek lisans mezunu, İÜ Tez başlığı: 

------
NOT: Programın Bulten'deki değerlendirme yazısına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:  http://www.bisav.org.tr/yayinlar.aspx?menuID=3_3&module=makale&page=1&yayinid=20&yayintipid=3&makaleid=448

Bu program dizisi çerçevesinde yapılan sunumlar NOTLAR olarak yayınlanmıştır:

http://www.bisav.org.tr/merkez.aspx?module=yayinayrinti&yayintipid=5&menuID=10_9_2&merkezid=9&yayinid=33  

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.