TALİD 12. SAYI ÇIKTI: TÜRK EĞİTİM TARİHİ

12 Ağustos 2009 Çarşamba

Türk eğitim tarihi literatürünü içeren yazılarda; klâsik dönem Osmanlı eğitim müesseseleri, Osmanlı modernleşmesinin eğitim boyutu, Cumhuriyet dönemi eğitim tarihi, formel ve informel eğitim veren müesseselere dair literatür çeşitli boyutları ile ortaya konmaya çalışıldı. Ayrıca bu sayıda, Türk eğitim tarihi açısından gözardı edilemez bir öneme sahip telif, müellif ve devlet adamları hakkında da tanıtım yazıları bulacaksınız.
Türk eğitim tarihi literatürünü ele alan bu sayıda iki de söyleşi yer almakta. Söyleşilerden ilkinde Prof. Dr. Mehmet İpşirli; klâsik Osmanlı eğitimi ve eğitimcileri hakkında bilgi ve görüşlerini paylaştı. Cumhuriyet devri eğitim tarihi çalışmalarının öncü isimlerinden olan Prof. Dr. Yahya Akyüz ile yapılan ikinci söyleşide ise özellikle çağdaşlaşma sonrası döneme dair tesbit ve gözlemlere yer veriliyor.
Ele aldığı konuların çokluğu ve kapsayıcılığı ile Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi'nin Türk Eğitim Tarihi sayısı, sahasında önemli bir boşluğu dolduruyor ve bu sahada çalışan araştırmacılara ciddi bir katkı sağlıyor.
Bu sayısının kapak resmine, içindekiler bölümüne ve önsöz yazısına www.talid.org adresinden ulaşabilirsiniz.
Derginin eski ve gelecek sayı konularını da aynı web sitesinden inceleyebilirsiniz. İlk dört sayımızın tüm makalelerini web sitemizden pdf olarak indirip okuyabilirsiniz.
Dergimize olacak her türlü katkınız için şimdiden çok teşekkür ederiz.
Not 1: Derginin Kapak resmini http://www.talid.org adresinden temin edebilirsiniz.
Not 2: Bu sayinin sunus-tanitim yazisinin tamami icin bkz. http://www.talid.org/sunus.aspx?SAYI=12
Not 3. Derginin genel olarak tanitimi icin bkz. http://www.talid.org/about.aspx ve http://www.talid.org/kunye.aspx

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.