SAM READING GROUPS

Klasik Edebiyat Okumaları IX: Sevda Hikayeleri

Kadir Turgut

18 Mart 2024 Pazartesi Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bu okuma dizisinde Arap edebiyatıyla başlayıp Fars edebiyatıyla gelişen, Türk edebiyatıyla devam eden edebi gelenek ve birikimde ortaya konan eserler ile edebi türler ele alınmaya devam edecektir. Belli bir konu ve edebi tür çerçevesi çizilerek okuma ve inceleme yapılan okuma programında sâkî-nâmeler ile başlanıp, şehr-engîzlerle devam edilmiş ve ardından sevda hikâyeleri dizisinde Leylâ ile Mecnûn hikâyeleri, Yûsuf ile Züleyhâ hikâyeleri okunmuştur. Bu yıl da sevda hikâyelerine sembolik hikâyelerle devam edilecektir. Program kapsamında bu edebiyat geleneği içerisinde telif edilmiş olan sevda/aşk öykülerinden seçilen örnek metinler karşılaştırmalı olarak okunacak ve incelenecektir.

Programa katılacakların klasik edebiyatın temel konularına vakıf olmaları ve Arapça, Farsça veya Osmanlı Türkçesi bilmeleri tercih sebebidir.

Cumartesi günleri 13.00-15.00 saatleri arasında Bilim ve Sanat Vakfı'nda yüz yüze yürütülecek olan atölyeye katılmak isteyenlerin 1 Nisan 2024 Pazartesi, saat 23.00’a kadar aşağıda yer alan linke tıklayarak başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları  e-posta aracılığıyla başvuru sahiplerine iletilecektir. İlk oturum 27 Nisan 2024 Cumartesi  günü yapılacaktır.  

Başvuru yapmak için TIKLAYINIZ.

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.