SAM WORKSHOPS

Film Bahane

Hasanali Yıldırım

3 Aralık 2022 Cumartesi Salon: ZEYREK SALONU

Sanatın hayata aynalık etme devri bitti. Artık hayat, sanatın aynası.

Bir tek güzellerin ve kendini öyle sananların aynaya bakabildiği zamanımızda, bir filmin anlam dünyasına ayna tutmak, aslında kendimize bir de böyle bakmayı denemek değil mi?

Destan, mesnevi ve roman... İnsanı anlamanın ve becerilebildiğince anlatmanın, böylelikle dönüştürmeye davetin, dönemin ruhuna göre evrilmiş yordamları. Günümüz insanı meramını en çok sinema üzerinden anlatmayı tercih ediyor. Meramını, yani kendini; anlatmayı ve elbet anlamayı da.

Her film bir çığlık. Ne ki çoğu çığlık taklit. Zamanımızda her şeye sahtesi musallat. Ve her şeyin sahtesi makbul. Yazık ki.

Bir filmi de anlamak gerek. Görmek yetmez.

Herkes bakabilir ama pek azımız görür. Görenlerin arasında gösterebilenler daha da seyrek.

Seyretmek, kendini aynada görmek demek ise aynanın insanı ters gösterdiğini de hesaba katmak demek.

Bir filmi bahane ederek insanın anlam arayışını deneyimlemeye ne dersiniz? Aynaya bakmaya yani. Ayna hangisi ama? Sanat mı, yoksa hayat mı?

Kasım ayı boyunca toplantılarına ara veren Film Bahane, Aralık ayında yeni katılımcılarıyla çalışmalarına devam edecektir. Atölyenin yeni dönemindeki ilk oturumunda Asghar Farhadi'nin Kahraman (2021) filminin analizine devam edilecek olup katılımcıların oturuma gelmeden önce filmi izlemeleri gerekmektedir. 

3 Aralık 2022 Cumartesi günü saat 10.00’da ilk oturumunu gerçekleştirecek ve haftalık periyodla* devam edecek atölyeye katılmak için 1 Aralık 2022 Perşembe günü saat 22.00’a kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

 

BAŞVURU SÜRESİ DOLMUŞTUR.

 

Atölye her hafta toplanacak ve bir film en az bir ay boyunca her hafta tartışılacaktır. Halihazırda atölyeye kayıtlı bulunanların tekrar başvuru yapmasına gerek yoktur. 

İLGİLİ ATÖLYELER

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.