21 - Çocuk Dilinde Sanat

3 Şubat 2011 Perşembe

 Bilim ve Sanat Vakfı Notlar 21

Sanat Araştırmaları Merkezi Notlar 6

ÇOCUK VE SANAT BULUŞMASI
PANEL: ÇOCUK DİLİNDE SANAT
7 Mart 2009
 
Açış Konuşması: Mustafa Özel
Oturum Başkanı: Ali Pulcu
Fatih Erdoğan, Yazar, Mavibulut Yayınları Genel Yayın Yönetmeni
Bugünkü Çocuklar ve Edebiyat
 
Emel Kehri, İllüstratör, Resim Eğitimcisi
Çizgilerin Çocuklar Üzerindeki Büyülü Etkisi
 
Osman Turhan, İllüstratör
Çocuk Ressamlar ve Çocukların Görsel Algıları
 
Nilgün Canel, Dr., Marmara Ü. Eğitim Bilimleri Bölümü
Sanatın Çocuk Gerçekliğindeki Yansımaları
 
Hazırlayan: Neslihan Demirci
 
Redaksiyon: Nermin Tenekeci, Neslihan Demirci 
 
PANELLE EŞZAMANLI ÇOCUK ETKİNLİKLERİ
 
         KAF DAĞI’NIN ARDINDAN
Masal Etkinliği
Sunan: Pedagog Özlem Mumcuoğlu
Düzenleyen: Erdem Yayınları
 
   ÇİZELİM
Ressam Reza Hemmatirad ile parmak boya
 
  GENÇ ÇİZERLER SERGİSİ
 
 
Sunuş
 
Bilim ve Sanat Vakfı, 7 Mart 2009 Cumartesi günü “Çocuk ve Sanat Buluşması” başlığı altında kimi etkinliklere ev sahipliği yaptı. Bu çerçevede, 4-11 yaş grubundan çocukların resimlerinden oluşan “Büyük Çizerler Sergisi” aynı gün muhataplarıyla buluştu. Vakıf binasının katlarına serpiştirilen sergi, bahar boyunca sergilendi.
 
Etkinliğin omurgasını oluşturan “Çocuk Dilinde Sanat” başlıklı panel, Vakfın Vefa’daki merkezinde gerçekleştirildi. Program, ihmal edilmiş bir konuyu gündeme taşımak, çocuk gerçekliğinde sanat ürünlerinin nasıl algılandığını tartışmak ve çocuk yayıncılığını bu açıdan sorgulamak amacıyla hazırlandı.
 
Sanat Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği panel, Mustafa Özel’in, “Çocukluğun Ekonomisi, Sosyolojisi, Psikolojisi, Epistemolojisi, Mitolojisi ve Metafiziği”ni irdeleyen alışılmadık tarzdaki açış konuşmasıyla başladı.
 
Ali Pulcu’nun yönettiği panelde ilkin Fatih Erdoğan, yazar ve yayıncı kimliğiyle, ülkemizde bireylerin çocukluk dönemlerinden itibaren kitapla olan ilişkisizliğini etkili bir biçimde vurguladı. Çocuklara yönelik edebiyatın dünü ve bugününü değerlendiren yazar, gittikçe incelen sorularıyla dinleyenleri de meselenin üzerinde düşünmeye sevketti.
 
On yıldır Ihlamur Kasrı’nda çocuklara resim eğitimi veren ressam Emel Kehri, çizgilerin çocuk dünyasındaki yansımalarını sanatçı penceresinden yorumladı. Çocukların kendi ürünlerini ortaya koymaları ve bu süreçte kendilerini değerlendirmeleri, günün en kulak kesilerek dinlediğimiz bölümüydü.
 
Çizer Osman Turhan ise, kitaplar konusunda -en az besin maddeleri kadar- seçici olunması gerektiğini belirtti. Karar mekanizmasının başında duran anne babaların bir kitaba görsel açıdan da emek verildiğine dikkat etmelerinin altını çizdi.
 
Konuya ilişkin akademik bakış ise Dr. Nilgün Canel tarafından aktarıldı. Canel, önce çocukların sanat algısının nasıl oluştuğuna değindi. Bu kısımda, çocukların niçin resim çizdikleri, hangi dönemden itibaren hayal gücünden söz edilebileceği gibi merak edilen soruları irdeledi.
 
Programın en ilgi çekici sürprizlerinden biri, anaokulundaki çocuklarla kendi çizdikleri resimler üzerine yapılan söyleşilerin yer aldığı kısa film gösterisiydi.
 
Gülümsemeye bir Adım
“Çocuk ve Sanat Buluşması”na elbette çocuklar da dâhildi; onlar gün boyunca resim ve masallarla haşır neşir oldular. Erdem Yayınları’ndan Özlem Mumcuoğlu’yla, masal sandığından çıkan objelerden yola çıkarak masalların dünyasında gezindiler; ressam Reza Hemmatirad’la boyalara ellerini daldırıp gönüllerince eğlendiler.
 
Bilim ve Sanat Vakfı, tarihinde ilkleri yaşarken, çocukların mutlu ayrıldığı bir günde bizim payımıza da bir kazanç düşmüştü: gülümsemeyi hatırlamak…

SANAT ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.