KAM PANELLER

2018'den 2019'a Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi

15 Aralık 2018 Cumartesi Salon: VEFA SALONU

Küresel Araştırmalar Merkezi 2011’den bu yana her Aralık ayında mutat olarak düzenlediği yıllık Türkiye Ekonomisi değerlendirme panellerini bu yıl 8.sini gerçekleştiriyor. 2018'den 2019'a Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi başlıklı bu yılki panelimizde 2018 yılının dünya ve Türkiye ekonomisi gelişmeler ışığında çeşitli yönleriyle değerlendirilecek. Oturum başkanlığını Prof. Dr. Lokman Gündüz’ün yapacağı panelin konuşmacıları Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Prof. Prof. Dr. Ege Yazgan ve Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu olacaktır. Panel, 15 Aralık Cumartesi saat 16.00’da Vefa salonunda başlayacaktır.

Lokman Gündüz, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. 1991’de Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndan mezun oldu. 1993’te Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nden bankacılık yüksek lisans derecesini, 1999’da da doktora derecesini aldı. Bu süreçte yurtdışında kimi üniversitelerde misafir öğrenci ve araştırmacı olarak bulundu. 1999’a kadar Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştı; bir süre Beykent Üniversitesi İşletme Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. 2005-2017 tarihleri arasında T.C. Merkez Bankası Banka Meclisi üyesi olarak görev yaptı. Hali hazırda Lokman Gündüz Şehir Üniversitesi İşletme Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Asaf Savaş Akat, ilköğretimini İstanbul'da tamamladıktan sonra bir yıl ABD'nde eğitim gören Akat, İstanbul'a dönerek Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne giren Akat, daha sonra 1968'de üniversite öğrenimini İngiltere Norwich'de (East Anglia University) tamamladı. Doktorasını İstanbul Üniversitesi'nde yaptı. 1966'da aynı okulda asistanlık görevine başladı, 1973'te doçent oldu. 1970 yılında Londra Ekonomi Üniversitesi'nde ziyaretçi olarak araştırma yaptı. 1974 yılında Devlet Güvenlik Akademisi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Asaf Savaş Akat, 1980 yılında da İstanbul Üniversitesi'nde profesör oldu.1980 sonrasında bir süre haftalık Yeni Gündem dergisinde yazdı, İletişim Yayınları’nda çalıştı.  Yeni Demokrasi Hareketi içinde kurucular arasında yer aldı. Bazı özel şirket ve holdinglerde danışmanlık ve yönetim kurulu üyeliği gibi görevler üstlendi. Royal Economic Society ve TÜSİAD'a da üye olan Akat, Bilgi Üniversitesi rektörlüğü ve Ekonomi Bölümü'nde öğretim üyelikleri (1996-1998) görevinin ardından NTV televizyon kanalında Eko diyalog adlı ekonomi programına katıldı. Sabah Vatan gibi gazetelerde yazılar yazdı. Türkiye Simultane Tercümanlar Derneği kurucu üyesi ve bazı sosyal kurum ve kuruluşların üyesi olup 1984 yılında “Alternatif Büyüme Stratejisi” adlı kitabıyla Sedat Simavi Vakfı Ödülü kazanmıştır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünde çalışmaktadır.

Ege Yazgan, İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü’nde görev yapmaktadır. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Boğaziçi ve İstanbul Üniversitesi'nde iktisat alanında yüksek lisans yaptı ve burada araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra doktora çalışmalarını İngiltere'de sürdürdü ve 2000 yılında Sussex Üniversitesi'nden doktora derecesi aldı. 2001 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde akademisyen olarak çalışmakta olan Prof. Yazgan, 2010-2014 yılları arasında çeşitli akademik ve idari görevlerde bulunmuştur. 2008-2009 yılları arasında Cambridge Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak çalışmıştır. Yazgan’ın uluslararası akademik dergilerde yayınlanan çeşitli makaleleri vardır. Ayrıca Yazgan, makro-ekonomi konularında medyada yorumculukta yapmaktadır.

Erhan Aslanoğlu, 1964’te Ankara’da doğdu. 1982 yılında Ankara Deneme Lisesi’nden mezun olduktan sonra ODTÜ Ekonomi Bölümünü kazandı ve 1987 yılında mezun oldu. Aynı bölümde 1988 yılında başladığı yüksek lisans çalışmasını 1990 yılında tamamladı. 1988-1991 yıllarında Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1991 yılında Avrupa Topluluğundan kazandığı Jean Monnet bursu ile gittiği İngiltere’nin Reading Üniversitesinden, ekonomi alanında bir yüksek lisans derecesi daha elde etti. Türkiye’ye döndükten sonra, 1993 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne arastırma görevlisi olarak girdi, aynı bölümde doktora çalışmalarına da başladı. Doktora çalışmasını 1997 yılı başında tamamladı. Doçentlik ve Profesörlüğünü de aynı bölümde aldı ve 2013 yılından itibaren Piri Reis Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümünde öğretim üyeliği görevine başladı. Makroekonomi ve Türkiye Ekonomisi temel ilgi alanlarını oluşturmaktadır. Bu konularda yayınlanmış bir kitabı, kitap bölümleri, uluslararası ve ulusal makaleleri ve tebliğleri bulunuyor.  Genel Ekonomi, Makroekonomik Göstergelerin Yorumlanması, Türkiye ve Dünya Ekonomisi; Göstergeler ve Gelişmeler üzerine seminer ve eğitimler vermektedir.

*Toplantı, herkese açıktır ve Bilim ve Sanat Vakfı’nın Vefa Salonu’nda gerçekleştirilecektir.

Bilim ve Sanat Vakfı (Foundation for Sciences and Arts)

Küresel Araştırmalar Merkezi (Centre for Global Studies)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul
Tel: +90 212 528 22 22 / 1065-1066
Faks: +90 212 513 32 20
E-Posta: kam@bisav.org.tr  

 

İLGİLİ PANELLER

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.