SEMİNERLER

Sanatın Mahiyeti

Hasanali Yıldırım

Daha düne kadar sanat yalnızca seçkinlere özgü bir seçkinleşme faaliyeti kabul edilmekteydi. Tabiatıyla sanatın muhatabı da o cemiyetin seçkinlerinden müteşekkildi. Muhatapları bakımından Batıda asalete, Doğudaysa zihni seçkinliğe dayalı bu seçilme ameliyesi moderniteyle birlikte ilkin burjuvaya indirgendi, ardından da avama. Hatta avamın en aşağı tabakasının seviyesine.
Günümüzde de böyle.
Yine de sanat bir şekilde hem seçkinliğini hem de muhatabı bakımından seçiciliğini muhafaza etmeyi sürdürüyor. Zaman içinde muhatabı bunca değişen sanatın ve elbette sanat dallarının mahiyetinde ne tür değişmeler yaşandı? Mesela modernite öncesinde resim diyebildiğimiz estetik nesnenin zamane versiyonuna da resim diyebilmekte miyiz? Değişim, hatta dönüşüm, sadece sanatın veya sanat dallarının kendine özgü mahiyetinde mi yaşandı yoksa sanatın ifade anlayışları da bu değişimden kendine mahsus payını mı devşirdi? Öyleyse bunca değişen içerik ve ifade tarzına rağmen sanatı sanat yapan hususlar neler?
Bu seminerde özellikle edebiyat ve sinema bağlamında bu ve benzeri meselelerin kıyısında bir gezintiye çıkılacak.

SEMİNER PROGRAM LİSTESİ

Salon Tarih Saat Seminer Semineri Veren Açıklama
ÇEVRİMİÇİ 21.11.2020 11:15 1 Hasanali Yıldırım
ÇEVRİMİÇİ 28.11.2020 11:15 1 Hasanali Yıldırım
ÇEVRİMİÇİ 5.12.2020 11:15 1 Hasanali Yıldırım
ÇEVRİMİÇİ 12.12.2020 11:15 1 Hasanali Yıldırım

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.