Bilim ve Sanat Vakfı seminerlerinin 64. dönemi ile huzurlarınızdayız. 1988 yılından bu yana kesintisiz olarak düzenlediğimiz seminerlerimiz devam ediyor. Koronavirüs salgını sebebiyle geçmiş yıllara oranla seminer sayısını sınırlı tuttuk.

Bilim ve Sanat Vakfı 2021 Güz Dönemi Seminerleri, genel giriş seminerleri dışında Küresel Araştırmalar, Medeniyet Araştırmaları, Sanat Araştırmaları ve Türkiye Araştırmaları merkezlerimizin düzenlediği seminerlerden oluşuyor.

Genel Giriş seminerlerinde katılımcılara bir bakış açısı kazandırmak gayesiyle insanoğlunun inanıp benimsediği, ülküleştirip aradığı, kimi zamansa umudunu yitirip kendilerinden yüz çevirdiği bazı kadim meseleler ile iktisadi düşüncenin edebi eserlerdeki izdüşümleri ele alınıyor.

Küresel Araştırmalar Merkezi seminerleri yönetim bilimi, siyaset teorisi, iktisat ve uluslararası ilişkiler alanlarıyla ilgileniyor; küresel ve bölgesel siyasetin dinamikleriyle ilgili tartışmalara yer veriyor. 

Medeniyet Araştırmaları Merkezi seminerleri düşünce tarihi ve sosyal bilimlere yoğunlaşıyor. Modern bilim düşüncesi, beyin çalışmaları ve günümüzün önemli bir meselesi olarak göçmenlik durumu güz seminerlerinde ön plana çıkan alanlar.

Sanat Araştırmaları Merkezinin seminerlerinde edebiyat, sinema, edebiyat sosyolojisi ve mimari gibi sanatın değişik veçhelerini yansıtan alanlara dair teorik sorgulamalar yapılıyor ve sanatın pratik yansımaları inceleniyor.

Türkiye Araştırmaları Merkezinin seminerlerinde, geçmiş ile gelecek arasındaki dengenin ancak sıhhatli bir tarih anlayışı ile mümkün olacağı fikri doğrultusunda, Osmanlı’dan günümüze uzanan süreçte şekillenen siyasi ve sosyal tarihin kaynakları, tartışmaları ve bunların zihnî ve fikrî düzeydeki süreklilik ve kırılmaları konu ediliyor.

18 Ekim - 14 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 2021 Güz seminerlerimizin bir kısmını Vefa ve Zeyrek Salonu’nda yüz yüze, diğer kısmını ise çevrimiçi takip edilebilecek şekilde planladık. Çevrimiçi yapılacağı belirtilen seminerlerimiz, kayıt yaptıran katılımcılara bağlantı gönderilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir.

Seminer kayıtları 9-15 Ekim tarihleri arasında www.bisav.org.tr üzerinden alınacaktır.

Faydalı ve verimli geçmesi dileğiyle

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.