Bilim ve Sanat Vakfı seminerlerinin 62. dönemi ile huzurlarınızdayız. 1988 yılından bu yana kesintisiz olarak düzenlediğimiz seminerlerimize 2020 yılı Bahar Dönemi’nde pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştık. 2020 Güz Dönemi’nde ise yeni şartlar çerçevesinde hazırladığımız çevrimiçi ve kayıtlı seminer programımızla karşınızdayız.

Bilim ve Sanat Vakfı 2020 Güz Dönemi Seminerleri, genel giriş seminerleri dışında Küresel Araştırmalar, Medeniyet Araştırmaları, Sanat Araştırmaları ve Türkiye Araştırmaları merkezlerimizin düzenlediği seminerlerden oluşuyor.

Genel Giriş seminerlerinde katılımcılara bir bakış açısı kazandırmak gayesiyle insanoğlunun inanıp benimsediği, ülküleştirip aradığı, kimi zamansa umudunu yitirip kendilerinden yüz çevirdiği bazı kadim meseleler ile iktisadi düşüncenin edebi eserlerdeki izdüşümleri ele alınıyor.

Küresel Araştırmalar Merkezi seminerlerinde siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ve iktisat alanlarıyla ilgileniyor; küresel ve bölgesel siyasetin dinamikleriyle ilgili tartışmalara yer veriliyor. 

Medeniyet Araştırmaları Merkezinin seminerleri felsefe ve düşünce tarihi öncelikli olmak üzere sosyal bilimlerde yoğunlaşıyor. Sosyal teori, modern bilim düşüncesi, İslami ilimler ve felsefe güz seminerlerinde ön plana çıkan alanlar.

Sanat Araştırmaları Merkezinin seminerlerinde edebiyat, sinema, güncel sanat, resim ve sanat felsefesi gibi sanatın değişik veçhelerini yansıtan alanlara dair teorik sorgulamalar yapılıyor ve sanatın pratik yansımaları inceleniyor.

Türkiye Araştırmaları Merkezinin seminerlerinde, geçmiş ile gelecek arasındaki dengenin ancak sıhhatli bir tarih anlayışı ile mümkün olacağı fikri doğrultusunda, Osmanlı’dan günümüze uzanan süreçte şekillenen siyasi ve sosyal tarihin kaynakları, tartışmaları ve bunların zihnî ve fikrî düzeydeki süreklilik ve kırılmaları konu ediliyor.

16 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz 2020 Güz seminerlerimizin bir kısmını BİSAV TV Youtube kanalımızdan, diğer kısmını ise Çevrimiçi takip edilebilecek şekilde planladık. Çevrimiçi yapılacağı belirtilen seminerlerimiz, kayıt yaptıran katılımcılara link gönderilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir. Diğer seminerler ise herkese açık olarak BİSAV TV Youtube kanalımızda yayınlanacaktır.

Seminer kayıtları 2-10 Kasım tarihleri arasında www.bisav.org.tr üzerinden alınacaktır.

Faydalı ve verimli geçmesi dileğiyle

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.