Bilim ve Sanat Vakfı seminerlerinin 68. dönemi ile huzurlarınızdayız. 1988 yılından bu yana kesintisiz düzenlediğimiz seminerlerimiz devam ediyor.

Bilim ve Sanat Vakfı 2023 Güz Dönemi Seminerleri, Küresel Araştırmalar, Medeniyet Araştırmaları, Sanat Araştırmaları ve Türkiye Araştırmaları merkezlerimizin düzenlediği seminerlerden oluşuyor.

Küresel Araştırmalar Merkezi seminerleri uluslararası ilişkiler teorisi, çağdaş siyaset düşüncesi, modern ideolojiler, küresel ekonomi-politik ve jeopolitik alanındaki tartışmalara yer veriyor. 

Medeniyet Araştırmaları Merkezi seminerleri İslami ilimler, sosyal bilimler ve felsefeye yoğunlaşıyor. İslam tıbbı, Gazzâlî literatürü, fıkıh çalışmaları, tarih ile sosyoloji ilişkisi ve biyoloji felsefesi güz seminerlerinde ön plana çıkan konular.

Sanat Araştırmaları Merkezinin seminerlerinde edebiyat, mimari, sinema ve müzik gibi sanatın değişik veçhelerini yansıtan alanlara dair teorik sorgulamalar yapılıyor ve sanatın pratik yansımaları inceleniyor.

Türkiye Araştırmaları Merkezi seminerlerinde, geçmiş ile gelecek arasındaki dengenin ancak sıhhatli bir tarih anlayışı ile mümkün olacağı fikri doğrultusunda, Osmanlı’dan günümüze uzanan süreçte şekillenen siyasi ve sosyal tarihin kaynakları, tartışmaları ve bunların zihnî ve fikrî düzeydeki süreklilik ve kırılmaları konu ediliyor.

21 Ekim Cumartesi – 17 Kasım Cuma tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2023 Güz seminerlerinin bir kısmı Vefa, Zeyrek ve Şakir Kocabaş salonlarında yüz yüze, diğerleri ise çevrimiçi takip edilebilecek şekilde planlandı. Çevrimiçi yapılacağı belirtilen seminerler kayıt yaptıran katılımcılara bağlantı gönderilmesi suretiyle gerçekleştirilecektir.

Seminer kayıtları 9 Ekim Pazartesi – 19 Ekim Perşembe tarihleri arasında www.bisav.org.tr üzerinden alınacaktır.

 

Bilim ve Sanat Vakfı

EDİTÖRDEN

SEMİNERLER

Vakıf faaliyetlerinin en gelenekseli olan seminerler, her yıl güz ve bahar dönemlerinde gerçekleşiyor.

DETAYLI BİLGİ


BİZİ TAKİP EDİN

Vakfımızın düzenlediği programlardan (seminer, sempozyum, panel, vs.) haberdar olmak için e-posta adresinizi bırakabilirsiniz.