MAM READING GROUPS

Klasik Mantık Okuma Grubu

Abuzer Dişkaya

08/ربيع الثاني/1443 Salon: ZEYREK SALONU

İnsan hayatında adına “bilgi” denilen ilginç bir fenomen bulunmaktadır. Bilgi öyle bir fenomendir ki onun varlığını kabul ettiğinizde onunla birlikte iki şeyin daha varlığını kabul etmek zorunda kalırız. Çünkü bilgi olan her yerde mutlaka onunla birlikte bir de “bilinen”, yani nesne vardır. Bu da bilginin her zaman belli bir şeye dair ve belli bir şeyin bilgisi olduğu anlamına gelir. Yani bilgi olarak bilgi diye bir fenomen yoktur. Aynı şekilde eğer bilginin varlığını kabul etmişseniz ister istemez bir “bilenin”, yani bilinçli bir öznenin varlığını da kabul etmek zorunda kalırsınız. Buna göre bilgi; bilinç sahibi olan bir özne ile varlık alemi arasında bulunan ilişkinin adıdır. İnsanın varlık alemiyle bilgi üzerinden ilişki kurmasını mümkün kılan ise akıldır. İnsan bu ilişki sayesinde biyolojik ve manevi varlığını devam ettirmesini sağlayacak düşünce ve kurumları geliştirir.

Bu yüzden bilgi fenomeninin açıklanabilmesi için hem en genel anlamıyla gerçeklik aleminin hem de bilinçli bir özne olan süjenin zihni potansiyellerinin araştırılması gerekir. Diğer pek çok ilim araştırma konusu olarak gerçeklik alemini seçerken adına mantık denilen bir ilim ise bilen öznenin akli/zihni potansiyellerini araştırmakta ve bu sayede bilginin formel şartlarının neler olduğunu ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu okuma grubunda klasik mantığın bu formel şartlarının neler olduğuna dair birikimini ele almaya çalışacağız. Bu bir anlamda düşüncenin temel ilkelerinin neler olduğuna dair klasik mantık mirasının ortaya konması olacaktır. Bu dersi alacak öğrencilerle daha sonra epistemoloji, felsefeye giriş ve felsefe tarihi gibi giriş dersleri yapılması planlanmaktadır. Böylece düşüncede sürekliliği sağlayan bir geleneğin oluşmasına mütevazı bir katkı sağlanmaya çalışılacaktır.

Okuma grubunda Mantık-ı Muzaffer takip edilecek ve konular mümkün mertebe mantıktaki modern gelişmeler göz önünde bulundurularak mukayeseli bir şekilde anlatılmaya çalışılacaktır.

NOT: Klasik Mantık Okuma Grubu iki haftada bir Cumartesi günleri toplanacaktır. Oturumlar saat 17:30'da Zeyrek Salonunda başlayacaktır. İlk toplantı 13 Kasım Cumartesi günündedir. 

 

Başvuru için tıklayınız.  

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.