ROUNDTABLE MEETINGS

Gölge Oyunu Karagöz ve Sinema

Murat Pay

15 Eylül 2012 Cumartesi 17:00 Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Bilim ve Sanat Vakfı Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez ve Makale Sunumu etkinliği kapsamında Eylül ayında Murat Pay*  ile Marmara Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları bilim dalında Prof. Dr. Muhittin Serin’in danışmanlığında hazırladığı “Gölge Oyunu Karagöz ve Sinema” konulu yüksek lisans tezi üzerine konuşacağız. 

Murat Pay’ın çalışmasında “Karagöz nasıl diriltilir, yaşatılır?” gibi bir soruya cevap arayışına gidilmemiş geleneksel bir sanat olan Karagöz’ün anlam krokisi üzerinden oyunun, günümüz sanat dillerine nasıl bir fikrî miras bıraktığı tartışmaya açılmıştır. Hatta bir adım öteye gidilerek seyir sanatı olması itibariyle bu toprakların sinemaya hiç de yabancı olmadığı ve özgün bir film dili hususunda Karagöz’ün temel yönlendirmeleri yapabildiği tespitine yer verilmiştir.

 

Kırkambar Tez- Makale Sunumu

Gölge Oyunu Karagöz ve Sinema

Murat Pay

15 Eylül 2012 Cumartesi 

17.00 

Şakir Kocabaş Salonu

 

* Marmara Üniversitesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu. 2012 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları bilim dalında Gölge Oyunu, Karagöz ve Sinema adlı yüksek lisans tezini tamamlayan Murat Pay, Hayal Perdesi Sinema Topluluğu üyesi olarak sinema ile ilgili teorik ve pratik çalışmalarını sürdürmektedir. 

İLGİLİ YUVARLAKMASALAR

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.