SAM READING GROUPS

Romanlarla Tarih Okumaları

Rahime Demir

4 Eylül 2021 Cumartesi

Roman sanatının gelişimi içerisinde alt bir tür olarak tarihi roman oldukça yeni sayılabilir. Ancak destandan postmoderne uzanan kurgunun / anlatının genel kapsamı dikkate alındığında romanın anlatı zamanı, tarihle kurgunun kesiştiği bir noktada durur.

“Romanlar Üzerinden Tarih Okumaları”, konusu itibariyle esasta bir tarihi devri ve şahsiyeti ele alan bu türden romanların kronolojik bir devir seyri içerisinde okunmasını ve yorumlanmasını esas alan bir okuma grubudur. Firavunlar çağından yirminci yüzyıla uzanan uzunca bir dönemi kapsayan içerikleriyle romanlar farklı coğrafyalardan ve tarihi devirlerden seçilmiştir. Okuma grubu boyunca eserlerin, edebi açıdan incelenmesinin yanı sıra yazıldığı dönemin, ele aldığı tarihi devirlerin siyasi ve toplumsal incelemesi de yapılacaktır.

Bu tarihi dönemlere ilaveten son üç konu tarihle kurgunun, kesiştiği miktotarih ile toplum mühendisliği ütopya ve bunun antitezi diyebileceğimiz distopya türlerinden eser örneklerine ayrılmıştır.

Listedeki eserler seçilirken Türkçeye çevrilmiş olmaları dikkate alınmıştır. Ayrıca işlenen dönemlerin ve konuların, sosyal ve siyasi değerlendirmeye malzeme sunabilmesi de göz önünde bulundurulmuştur.

Katılımcıların romanları okuyarak okuma grubuna katılabilmesi için her bir oturumun üç haftada bir yapılması planlanmaktadır.

Cumartesi günleri 20.00-22.00 saatleri arasında Zoom uygulaması üzerinden yürütülecek olan okuma grubuna katılmak isteyenlerin  22 Ağustos 2021 Pazar, saat 21.00’a kadar aşağıda yer alan linke tıklayarak başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru sonuçları 7 gün içerisinde e-posta aracılığıyla başvuru sahiplerine iletilecektir. 

Okuma grubuna başvuru yapmak için lütfen TIKLAYINIZ.

 

İLGİLİ OKUMA GRUPLARI

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.