TAM READING GROUPS

Osmanlı Diplomatikası: Maliye Kayıtları Okumaları

4 Kasım 2016 Cuma Salon: ŞAKİR KOCABAŞ SALONU

Özgün bir tarih araştırmasının gerek şartlarından biri arşiv belgeleri başta olmak üzere ilk el kaynakların kullanılmasıdır. Ne var ki, bu tür çalışmalara yeni başlayan bir araştırmacının ilk el kaynakların nasıl kullanılacağını öğrenmesi kolay değildir. Dolayısıyla bu okuma grubu, genel olarak Osmanlı Tarihi özel olarak da iktisat tarihi kaynaklarını genç araştırmacılara tanıtmak amacını taşımaktadır. 

Yrd. Doç. Dr. Baki Çakır*yönetiminde Arşivde, iktisat tarihi için kullanılan belgeler, defterler ve dosyaların diplomatik ve paleografik özellikleri, nasıl anlaşılması gerektiği, bürokratik yapı içinde hangi süreçlerden geçerek üretildiği, araştırmacılar tarafından hangi tür bilgiler elde edilebildiği, elde edilen bilgilerin nasıl organize edilmesi gerektiği, bu kayıtlarda yer alan bilgi ve rakamların güvenilirliği vb. meseleler etrafında maliye kayıtlarından okumalar yapacağız. Böyle bir çalışmaya katılmak isteyen ve bize katkı sağlayabilecek herkesi bekliyoruz.

15 günlük periyotlarla Cuma günleri toplanacak olan bu okuma grubuna katılmak isteyenlerden beklenilen özellikler ise şunlardır:

1-     İleri düzeyde Osmanlıca bilgisi

2-     Toplantılara düzenli katılım

3-     Toplantı sırasında ve sonrasında aktif çalışma

Bu çerçevede okuma grubumuza katılabilmek için 21 Ekim 2016 Cuma gününe  kadar aşağıdaki linkten başvurularınızı yapabilirsiniz. 

Başvuru süresi dolmuştur...

Grubun toplantı tarihi, başvurusu kabul edilenlere e-mail ile ayrıca bildirilecektir.

*Kırklareli Üniversitesi, İktisat Bölümü.

خيار المحررين

SEMINARS

As the most traditonal activity of BISAV, the courses take place in every fall and spring of a year.

MORE INFO


تابعنا

الاشتراك في النشرة الإخبارية لدينا لتلقي الأخبار والتحديثات.